Recenzja książki: Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Rozmowy z intelektualistami, z ludźmi kultury, są zawsze nie lada gratką, a jednocześnie wyzwaniem. Oto poznajemy oblicze twórczy. Oblicze, które nie zawsze jest zgodne z naszym wyobrażeniem, choć często możemy je dostrzec w czytanych tekstach wspomnianych pisarzy. I oto teraz konfrontujemy je z naszym wyobrażeniem o mistrzu, który często uwodzi nas słowem, fabułą, zaczarowaną opowieścią.

Tym razem Janina Koźbiel zaprosiła czytelników do posłuchania rozmów z mistrzami naszych czasów. Justyna Bargielska, Joanna Bartoń, Marek Bińczyk, Julia Hartwig, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk i Piotr Tomaszuk mówią o swoim pisarstwie, o Bogu, naturze, o procesie twórczym. Komentują także wydarzenia polityczne, analizują świat, w którym żyjemy, uczą szacunku dla słowa i odpowiedzialności za podjęte działania. Olga Tokarczuk zwraca uwagę na ekologię, na rolę przyrody w naszym procesie istnienia, na istotę życia wśród innych - także tych, którzy pozornie nie mają w społeczeństwie nic do powiedzenia. Andrzej Stasiuk opowiada o wątpliwej westernizacji Polski, o duchu Wschodu, otwartości na innych, o wyjściu poza plemienne nacjonalizmy przy jednoczesnym szacunku dla tego, co wieczne i niezmienne.

Rozmowa z Hanną Krall i Julią Hartwig to jak podróż do świata intelektu, podróż niezwykle elegancka, niczym zagubiona opowieść, zaskakująca pięknem języka, precyzją w formułowaniu myśli, wyszukana, wyjątkowa, jakże szczera w dobie wszechobecnego kiczu i hałaśliwej tandety.

Ta niewielka, dosyć skromna w formie książka, jest jednak niezwykle istotna. Powinni ją przeczytać wszyscy ludzie, którzy poszukują w świecie nie tyle sensu, co głębi, myśli, przekazu. Nie znajdą tu epatowania okrucieństwem, sensacji, ciekawostek, plotek. To głos rozsądku, bardzo przystępny i przyjazny, pełen życzliwości dla ludzi i świata, który - raz lepszy, raz gorszy - jest zawsze dokładnie taki, jakim go tworzymy.

Gorąco polecam.

Kup książkę Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

Zobacz opinie o książce Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel
Słowa i światy: Rozmowy Janiny Koźbiel
Janina Koźbiel0
Okładka ksiązki - Słowa i światy: Rozmowy Janiny Koźbiel

Książka jest wyborem rozmów z pisarzami i o pisarzach wymienionych na okładce. Jest nie tylko świadectwem fascynacji ich twórczością, ale i zapisem prób...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;