Trzydziesta pierwsza

Tom 3 cyklu Lipowo

"Trzydziesta pierwsza" to kolejny tom po "Motylku" i "Więcej czerwieni" o policjantach z Lipowa. Do tego fikcyjnego miasteczka w przededniu Wigilii powraca po odbytej karze więzienia podpalacz-morderca. Na mieszkańców Lipowa znowu spadają mrożące krew w żyłach wydarzenia.

Podpalaczem jest Tytus Weiss, syn miejscowej bibliotekarki i śmieciarza, Filipa. W pożarze, który wywołał, zginęły cztery osoby, w tym ojciec młodszego aspiranta Daniela Podgórskiego, głównego bohatera tej powieści. Cała wieś nastawiona jest wrogo w stosunku do Tytusa, nie będąca w stanie wybaczyć mu jego dawnych win. Gdy dochodzi do kolejnego pożaru, uwaga ponownie skupia się na recydywiście.

W tym samym czasie do Lipowa przyjeżdża rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Przyjeżdża także naukowiec, który ma zbadać tajemnicę zbiorowego samobójstwa członków sekty, do którego doszło w lesie na terenie miasteczka w latach 60-tych. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją, ale pożar przed Wigilią wybucha na nowo i bardzo przypomina ten sprzed piętnastu lat. Do komisariatu w Lipowie dołączyła nowa postać w osobie Emilii Strzałkowskiej. Kolejny bohater wnosi do książki kolejne tajemnice.

Fabuła książki ułożona jest szczegółowo w każdym detalu. Podczas czytania czeka nas wiele zaskoczeń. Autorka wodzi czytelnika za nos i podsuwa mu fałszywe tropy. Rozbudza wyobraźnię czytelnika i przerywa wątek w najmniej oczekiwanym momencie i zaczyna następny. Nie pozwala to na odłożenie książki na półkę, gdyż jesteśmy coraz bardziej ciekawi, co wydarzy się dalej.

Można tu dostrzec elementy podobne do tych stosowanych przez Agathę Christie, tzn. autorka umiejętnie przerzuca podejrzenia z jednego bohatera na drugiego, prowadząc w ten sposób grę z czytelnikiem. Sprawa jest bardziej zagmatwana niż się wydaje.

Kryminał trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Sprawna narracja, ciekawa fabuła, przeplatanie się wątków to jest to, czego oczekuję od dobrej książki. Fani kryminału powinni zapoznać się z twórczością Katarzyny Puzyńskiej.

Informacje dodatkowe o Trzydziesta pierwsza:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-02-24
ISBN: 978-83-7961-161-4
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Trzydziesta pierwsza

Kup książkę Trzydziesta pierwsza

Policjanci. W boju
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Policjanci. W boju

Granaty, karabiny, broń krótka, desanty ze śmigłowca, szturmowanie budynków. Policyjnym antyterrorystom zlecane jest zatrzymywanie najgroźniejszych i...

Łaskun. Audiobook
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Łaskun. Audiobook

Kolejny, szósty tom sagi o Danielu Podgórskim, Klementynie Kopp i innych policjantach z malowniczego Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w...