Recenzja książki: Wojna Winstona

Recenzuje: Malgorzata Nowak

Chyba każdy widział słynne zdjęcie, przedstawiające uczestników konferencji w Jałcie: Winstona Churchilla, Franklina D. Roosevelta i Józefa Stalina, siedzących w w dawnym pałacu Potockich w Liwadii. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to się stało, że Winston Churchill z drugoplanowego polityka, który najlepsze czasy miał już za sobą, stał się jednym z „Wielkiej Trójki” ludzi, którzy mieli podjąć decyzję dotyczącą tego, jak będzie wyglądała Europa po II Wojnie Światowej? Michael Dobbs, autor bestellerowego cyklu House of Cards, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie do przedwojennego Londynu oraz przedstawia kulisy dojścia do władzy Winstona Churchilla.

 

Jest rok 1938. Neville Chamberlain, brytyjski premier, wraca z Monachium ze spotkania z Adolfem Hitlerem z podpisanym pokojem. Nie będzie wojny z Niemcami - niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Hitler dostał Czechosłowację, a Brytyjczycy mogą odetchnąć z ulgą: nie będzie bombardowań Londynu czy też powtórki z Gallipolli. Społeczeństwo może spać spokojnie. Jest jednak ktoś, kto uparcie nazywa ten pokój hańbą. Ktoś, kto uparcie krytykuje rząd, twierdząc, że miał do wyboru hańbę i wojnę. Wybrał hańbę, a wojnę będzie miał i tak. Tą osobą był Winston Churchill, człowiek, którego Chamberlain i jego ludzie obawiali się najbardziej. Churchill zdawał sobie sprawę z tego, że Chamberlain prowadzi i będzie prowadził ugodową politykę wobec III Rzeszy, bo przecież Nikt przy zdrowych zmysłach nie chce podbijać Berlina ze względu na Żydów.

 

W Londynie z książki Dobbsa swoje rozgrywki prowadzą wszyscy – jąkający się król Jerzy VI, rozrywkowy amerykański ambasador Joseph Kennedy, sowiecki szpieg Guy Burgess, ministrowie i arystokracja, a także... szarzy zjadacze chleba - golibroda i pewna prostytutka.

 

Dobbs przedstawia swoich bohaterów niezwykle wiarygodnie. Nietrudno wyobrazić sobie każdą z postaci czy odbyć literacki spacer ulicami Londynu. Churchill przedstawiony w powieści jest bardziej „ludzki” ze swoimi słabościami do cygar i whisky, problemami finansowymi i ciętym językiem niż postać znana z lekcji historii. Chamberlain przedstawiony został z kolei jako człowiek zdolny do wszystkiego w celu utrzymania władzy. Skłonny do ustępstw wobec Hitlera, a nawet zdolny do tego, by udzielać pożyczek Rzeszy w celu oddalenia widma nowej wojny.

 

Podczas lektury momentami można zapomnieć, że Wojna Winstona to tylko fabularyzowana wersja historycznych wydarzeń, a nie książka historyczna. W „białe plamy" Dobbs sprawnie wplata fikcję, opierając się na domysłach i półprawdach. Jego książka to pozycja godna polecenia nie tylko miłośnikom Franka Underwooda. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda prawdziwa gra polityczna – ta książka jest dla Was.

Kup książkę Wojna Winstona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wojna Winstona
Książka
Wojna Winstona
Michael Dobbs
Inne książki autora
Na krawędzi szaleństwa
Michael Dobbs0
Okładka ksiązki - Na krawędzi szaleństwa

W tej wojnie nie było dział i pocisków, nie było smug kondensacyjnych krzyżujących się na niebie niczym groźna sieć, eksplozji niosących unicestwienie...

House of Cards. Ograć króla
Michael Dobbs0
Okładka ksiązki - House of Cards. Ograć króla

OPOWIEŚĆ-FENOMEN, NAZYWANA WSPÓŁCZESNYM MAKBETEM. Francis osiągnął swój cel – w wyniku politycznej gry stanął na czele rządu. Teraz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy