Recenzja książki: Zabójstwa proroków

Recenzuje: Katarzyna Krzan

KRYMINALNE ZAGADKI TRANSWESTYTÓW

Kryminał rządzi się swoimi prawami. Musi być przestępstwo, śledztwo, no i detektyw. W powieści tureckiego pisarza Mehmeta Murata Somera przestępstwem są seryjne zabójstwa dokonywane na transwestytach, noszących imiona proroków z Koranu, a śledztwo prowadzi… transseksualista, przystojny jako mężczyzna a zarazem piękna jako dziewczyna. Ten trans Colombo szuka prawdy przy użyciu nowych mediów, a szczególnie Internetu. To właśnie sieć jest jednym z bohaterów opowieści: chat roomy, serwery, zabezpieczenia systemów informatycznych – to dziedziny, w których specjalizuje się nasz detektyw. Dzięki swoim możliwościom szybko odkrywa, kim jest grasujący po czatach dla gejów, transwestytów i lesbijek tajemniczy Dżihad2000, który wypisuje na czatach swoje koraniczne napomnienia o nawrócenie i groźby ognia piekielnego dla odszczepieńców. Od niego droga prowadzi do Adama Gwiazdy, drugiego podejrzanego, syna bogatej rodziny właścicieli marketów „Gwiazda”, który miewa nieco dziwaczne zainteresowania erotyczne.

Tajemniczy zabójca skupił się na mordowaniu młodziutkich transwestytów o znaczących imionach: Józef, Jonasz, czy Ali, a na koniec Jezus. Ich śmierć przypomina tą zadaną prawdziwym prorokom, z tym, że tamci z niej wyszli…

Świat, w którym dzieje się akcja powieści tylko z pozoru wydaje się, delikatnie mówiąc, oryginalny. Główny bohater prowadzi własną firmę informatyczną, jest właścicielem klubu. Bohaterka jest postacią całkowicie pozytywną. Dzięki temu autor pokazał zupełnie inną wizję transwestyty, przeciwną do tej, pokazywanej w mediach, a opartej na przekonaniu, że transseksualiści mogą tworzyć tylko zdegenerowane środowisko. Faktycznie, grupa ta niezwykle rzadko znajduje się w centrum zainteresowania, raczej pojawia się gdzieś na marginesie życia społecznego. U Somera stanowi centrum, na którego obrzeżach żyją tzw. normalni, ale za to pragnący coś uszczknąć z ich bogatego i kolorowego życia.

Powieść jest pełna życia i dobrego humoru. „Inni” pokazani są jako normalni, choć mający swoje własne pomysły na życie. Dziwni w tym świecie zaś są „normalsi”. "...moje powieści są jak cappuccino, z pianką i dużą ilością ozdób na wierzchu, ale pod nimi z czarnym wnętrzem" - twierdzi autor.

Mehmet Murat Somer jest autorem scenariuszy do wielu filmów i seriali telewizyjnych, a także krytykiem muzyczny, gwiazdą tureckiego show biznesu. Jego seria kryminałów "Hop-Cziki-Yaya" natychmiast stała się bestsellerem, dotychczas ukazała się w 11 krajach. Mieszka w Stambule i Rio de Janeiro.

Kup książkę Zabójstwa proroków

Zobacz opinie o książce Zabójstwa proroków
Zabójstwa proroków
Mehmet Murat Somer