Recenzja książki: Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Kiedy po raz ostatni czytaliście historię, która porwała Was tak bardzo, że wraz z ostatnią stroną poczuliście pragnienie natychmiastowego sięgnięcia po kolejny tom? Kiedy po raz ostatni poczuliście magię historii, która dała Wam tyle przyjemności, że chcielibyście, aby się nigdy nie skończyła? Przy Przeminęło z wiatrem? Przy Annie Kareninie? A może przy innej powieści? Mam dla Was dobrą wiadomość: pierwszy tom nowej serii autorstwa Joanny Jax zapowiada się tak dobrze, że możecie zarwać kilka nocy i po raz kolejny poczuć coś, co rozumieją tylko ci, którzy kochają dobre historie.

Zemsta i przebaczenie to już kolejna saga olsztyńskiej pisarki, która, jak przypuszczam, posiadła dar uwodzenia czytelników, poprzez konstruowanie światów, w których dobro przeplata się złem, ale sprawiedliwi zostaną nagrodzeni, a źli poniosą zasłużoną karę. Jax odwołuje się do klasyki romansu, wplata w tle wielkie wydarzenia historyczne, komplikuje wątki, podsyca wszystko emocjami, kusi i zachwyca. Nic nie jest tu jednoznaczne, nic nie jest przewidywalne. Jakichkolwiek słów byśmy nie użyli, nasza opinia o pierwszym tomie kolejnej sagi Joanny Jax sprowadza się do krótkiego: bardzo dobra.

Dwie młode kobiety, dwóch chłopców. Dwa światy, dworu i chałupy, które przemieniają się w ulice wielkich miast. Nieślubny syn i jedyny dziedzic majątku. Wielka miłość i potężna, niszcząca wszystko nienawiść. Ulice przedwojennej Warszawy, kabarety, kawiarnie, szpiegowskie tajemnice i powinności wobec ojczyzny. Połączenie idealne.

Odsuńmy na chwilę narzędzia krytyka, zapomnijmy o pojęciach. Zastanówmy się, po co czytamy książki. Książki uwodzą, dają nam chwile satysfakcji, emocji, wrażeń. Są niczym miło spędzony czas, który utrwalamy na fotografiach i z błyskiem oku wspominamy, gdy ktoś nieoczekiwanie przywoła ulubionego autora. Są kodem kulturowym, dzięki któremu rozpoznajemy ludzi takich jak my, doceniających radość z kibicowania nieistniejącym postaciom w ich nieistniejącym życiu. Ot i cała magia.

Jax jest magiczna, Jax czaruje, Jax jest mistrzynią w porywaniu i zachwycaniu. Jax zabiera nam czas, a my chcemy poświęcać go jej coraz więcej i więcej. Kochamy i nienawidzimy jej bohaterów, szukamy w nich siebie, odnajdujemy zapomniane marzenia i emocje. Jax pozwala nam przeżyć coś, na co nie mieliśmy odwagi i ochoty. Daje nam paralelne życie, które pozwala przeżyć bez konsekwencji coś, na co nie zawsze mielibyśmy chęć. Wydawca zapowiada sześć tomów opowieści o losach Hanki, Alicji, Juliana i Emila. Czekam na nie z niecierpliwością.

Kup książkę Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu

Zobacz opinie o książce Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu
Na obcej ziemi. Czas pokuty
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Na obcej ziemi. Czas pokuty

Poruszająca historia ludzi, którzy mimo przeciwności losu, kolejny raz muszą budować swoje życie od nowa... Po opuszczeniu Wołynia, Wissarion, Nadia, Marcel...

Długa droga do domu
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Długa droga do domu

Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi...