Recenzja - czym jest i jak się ją pisze?

1. Co to jest "recenzja"?

Recenzja to tekst krytyczny, który ma przede wszystkim przyporządkować pozycję (książkę, film, dzieło sztuki) do konkretnego nurtu lub gatunku, który winien krótko określić jej treść i wskazywać na lepsze lub gorsze autorskie rozwiązania w niej zastosowane. Czytelnik musi zostać zapoznany z tematyką książki oraz dowiedzieć się, czego powinien się po niej spodziewać, a także na ile trafi ona w jego gust (dlatego ważne jest sprecyzowanie grona odpowiednich - i nieodpowiednich - odbiorców).

Recenzja to nie streszczanie fabuły. Przedstawienie treści książki w jednym akapicie jest w porządku, tworzenie czterech tysięcy znaków tekstu, w którym poza przedstawieniem akcji od A do Z nie ma nic więcej - już nie. "Czymś więcej" NIE JEST dwuzdaniowe podsumowanie.

Tekst recenzencki nie jest również wypracowaniem szkolnym. Pamięć o rozprawkach, pisanych według jedynego słusznego schematu porzucić należy na rzecz kreatywności i - co najważniejsze - wnikliwości.

Istotna jest argumentacja. Jeśli mówi się: "książka jest nudna", należy dopisać, dlaczego, jeśli "wciągnęła mnie bez reszty" - trzeba to uzasadnić.

Na lekturę patrzeć powinno się więc całościowo, wskazując w niej to, co najcenniejsze oraz najmniej cenne. Ocenie podlegać powinny, między innymi: pomysł na utwór, jego realizacja, język, a także inne - być może nowatorskie - rozwiązania zastosowane w książce.

Ważne też, aby spróbować spojrzeć na lekturę z dystansem - jeśli nam się nie podobała, uzasadnić, dlaczego, ale napisać, komu mogłaby się spodobać (i dlaczego - jw.).

Dobrze również osadzić książkę w tradycji - pokazać gatunek i to, w jaki sposób się on w utworze realizuje; wskazać na podobieństwa treściowe (też na intertekstualność - odniesienia do innych dzieł kultury) pomiędzy czytaną lekturą a innymi znanymi książkami. Wszystko, podkreślam: wszystko, musi mieć jednak swoje uzasadnienie.

W przypadku tekstów specjalistycznych, naukowych - jeśli nie ma się pewności co do tego, na ile przedstawione fakty są zgodne z rzeczywistością, należy to sprawdzić.

2. Ważne elementy recenzji:

a) wstęp, wprowadzenie do recenzji, krótko określające, do jakiej książki tekst się będzie odnosił i charakteryzujące publikację (gatunek, odniesienie do innych pozycji autora)

b) rozwinięcie:

c) zakończenie:


3. Jak pisać?

Wymieniać będę w dowolnej kolejności, odnosząc się do najczęściej popełnianych błędów:

a) 2500 znaków to minimum. Teksty powinny przedstawiać temat wyczerpująco.

b) Należy dbać o ortografię i interpunkcję.

- Przed zaimkiem "który" stawiamy przecinek. Jeśli mamy wyrażenia "w którym","przy którym", stawiamy przecinek przed "w" i przed "przy", a nie rozdzielamy tych słów.

- Powielony znak interpunkcyjny: "???", "!!!!!!!!", "............" kasujemy. Podobnie jak śmiejące się do czytelnika emotki. Nie stawiamy również wielokropków na końcu każdego zdania. Mają one służyć wyłącznie (!) zawieszeniu głosu, które sugeruje albo niedopowiedzenie, albo to, że za chwilę nastąpi niespodziewany dalszy ciąg.

c) Nie powielać wyróżnień: kiedy cytujemy, cytat ujmujemy albo w cudzysłów, albo zapisujemy kursywą. Nie równocześnie i tak, i tak.

d) Nie mieszać czasów! Umieszczenie w jednym akapicie (lub zdaniu wielokrotnie złożonym) zdań napisanych w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym (a czasem nawet - zaprzeszłym...) zdecydowanie utrudnia odbiór tekstu, czyni go niespójnym i niepoprawnym stylistycznie, np:

"Janek wszedł do sklepu i ma ze sobą broń, którą wykorzystuje do zabicia kasjera, po czym wyszedł ze zrabowanymi pieniędzmi, następnie złapie go policja."

W takich przypadkach tekst będę odsyłała do autora i prosiła o jego przeredagowanie. Czasem, przy JEDNEJ długiej recenzji poprawienie czasów tak, by całość sprawiała spójne wrażenie, zajmuje pół godziny. Lepiej więc postarać się od razu napisać tekst poprawnie i spójnie.

e) Dbać o styl. Zrezygnować należy z pisania tonem szkolnego wypracowania. Więcej form bezosobowych niż osobowych jest mile widziane (choć, oczywiście, za pomocą tekstu eksponuje się swoje stanowisko wobec książki, stąd nie trzeba z 1 os. l. poj. całkowicie rezygnować).

f) Nie przesadzać z ilością podawanych nazw - czytelnik recenzji ma wiedzieć, o czym jest książka, a nie poznawać wszystkich jej, nawet trzecioplanowych, bohaterów.

g) Po napisaniu tekstu, warto przeczytać go na głos - wtedy najłatwiej wyłapie się popełnione błędy.

4. Procedura publikacji

Po opublikowaniu Waszej recenzji, otrzymacie informację na ten temat. Waszym zadaniem będzie przeczytanie jej już poprawionej po to, żebyście wiedzieli, co zostało zmienione. W przypadku wielu uwag - tekst zostanie odesłany do samodzielnego poprawienia.

W razie problemów, proszę kierować maile na adres: aszczepanek@granice.pl

 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów