reklama

Trzynaście powodów

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-10-20
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788378188124
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Dodał/a opinię: Ivy

Ocena: 4.65 (57 głosów)
Inne wydania:

Kolejna książka o samobójstwie, a właściwie, nie tyle o samym samobójstwie, bo ono jest tylko napomknięte jako skutek pewnych określonych działań i nie działań, czyli, zaniechań. Pozycja bardzo różna od tej, którą recenzowałam ostatnio. Jednak pozostająca w tym samym temacie.

Otóż pewna Hannah, postanawia odebrać sobie życie i....obwinić za to połowę swoich szkolnych znajomych i na deser szkolnego psychologa. Nagrywa siedem kaset (kto dziś słucha kaset) i wyłuszcza w nich trzynaście tytułowych powodów swojej decyzji o popełnieniu samobójstwa. Szantażem, "zmusza" pewne osoby do ich wysłuchania i "podania" dalej. Książka jest zakwalifikowana jako literatura dla młodzieży.

 

Rzadko kiedy imam się takiej literatury, zwłaszcza kiedy jest to "MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE "NEW YORK TIMES", do "takich" pozycji podchodzę szczególnie ostrożnie. Jednak zwiodła mnie moja ciekawość, która zawsze mi "każe" sprawdzić co siedzi w głowie innego ktosia. Niestety żałuję swojej decyzji i czasu poświęconego tej książce.

 

Hannah, mnie zupełnie nie przekonała. Ja rozumiem, że była nadwrażliwa (takie sprawiała wrażenie), że rodzice zajęci kłopotami ze swoim sklepowym interesem, mało jej poświęcali czasu. Że szkolni koledzy (nieliczni) nie zachowywali się zbyt w porządku wobec niej. Ale do licha, nie stało się tam nic, na co ona, czynnie lub biernie nie zezwoliła (scena w Jacuzzi). Większość, jej szkolnych kolegów była zwyczajna, jak każda młodzież w każdej szkole.

 

Ale najbardziej mnie zirytowało "sprawdzanie" psychologa. Poszła niby po pomoc, gadała do niego "zagadkami" jak jakaś nawiedzona i zawiedziona była, że on nie okazał się jasnowidzem i za nią nie wybiegł , jak bez pardonu opuściła jego gabinet. Hannah, pępek świata, która sama do końca nie wiedziała, czego właściwie chce. Ale winni są wszyscy inni.

 

Niektórzy mogą powiedzieć, że dziewczyna się załamała, że nie myślała logicznie, że nie do końca wiedziała co robi, że taki ktoś jest w swoim odrealnionym świecie. Cóż z tym się też nie zgodzę, jeśli potrafiła uknuć taką intrygę, jak ta z tymi kasetami (bo według mnie, to zwyczajna intryga), to musiała logicznie myśleć. Tyle mam na ten temat do powiedzenia.

Tagi: bóg

Zobacz opinie o książce Trzynaście powodów

Kup książkę Trzynaście powodów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Światło. Audiobook
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Światło. Audiobook

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć. Autor zekranizowanych bestsellerowych 13 powodów, w Polsce...

Trzynaście powodów
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Trzynaście powodów

Nie możesz zatrzymać przyszłości ani przewinąć przeszłości, musisz wcisnąć klawisz "play" - to jedyny sposób, żeby poznać sekret. Clay Jensen wraca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy