Agentka

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788383292502
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: The Book Spy
Dodał/a opinię: Spizarnia_ksiaze

opis
Ocena: 5.09 (11 głosów)

"Postanowiła, że bez względu na to, co będzie musiała zrobić, znajdzie sposób, żeby w większym stopniu pomóc swojemu krajowi uczestniczącemu w wojnie ..."

Cichy metaliczny trzask migawki przeszywa ciszę panującą w zatęchłym pomieszczeniu działu mikrofotografii. Bibliotekarka Maria Alves, która w skupieniu archiwizuje historyczne wydania dzienników, wie jak ważna jest jej praca. Jednak "czuje jak narasta w niej pragnienie walki" w obliczu trwającej wojny, pragnie w większym stopniu przysłużyć się ojczyźnie. Nowo powstała grupa zadaniowa IDC, czyli jednostka zatrudniająca pracowników bibliotek i specjalistów w zakresie mikrofilmowania, wydaje się idealnym miejscem, by przystąpić do działania. Głównym celem agentów jest zgromadzenie gazet, książek i czasopism z wrogich państw. Maria zrobi wszystko, by stać się jednym z agentów...

Poruszająca historia będąca świadectwem niezwykłej determinacji i odwagi bohaterskich szpiegów. Oparta na autentycznych wydarzeniach zabiera nas trudne w czasy drugiej wojny światowej. Autor wplata w fabułę wiele prawdziwych, chociaż mniej znanych wydarzeń historycznych między innymi katastrofę hydroplanu z 1943 roku; obławy na ludność żydowską prowadzoną przez Niemców w Bordeaux czy przemowę pułkownika Donovana z 1942 roku. 

Postać Marii wiernie odzwierciedla prawdziwą ekspertkę z dziedziny mikrofotografii - agentkę Adele Kibre, najlepiej wykształconą osobę pracującą w IDC. Imponuje niespotykaną odwagą, sprytem i zaangażowaniem, sprawiajac, że uwagą śledzimy jej losy. Zadania, których się podejmuje wymagają nie tylko pomysłowości, ale również ogromnego zaparcia w dążeniu do celu. Drugą istotną postacią, która poznajemy na kartach powieści jest skromny portugalski handlarz książek Tiago, który nie zważając na niebezpieczeństwo pomaga uchodźcom. Ich losy łączą się nie tylko na ścieżce zawodowej, a rodzące się uczucie jest tłem do historycznych wydarzeń. 

Nie sądziłam, że wywoła we mnie aż tyle emocji, które z każdą kolejną stroną odczuwałam bardziej. 

Polecam.

 

Tagi: Literatura historyczna

Zobacz opinie o książce Agentka

Kup książkę Agentka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Światło nad ciemnościami
Alan Hlad0
Okładka ksiązki - Światło nad ciemnościami

Fascynująca i poruszająca powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami! Polecana przez USA TODAY opowieść o I Wojnie Światowej i pierwszej na świecie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy