Aniela

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-07-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66278-88-2
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: agulka
Tom 1 cyklu Matki i córki

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

No to rozpoczynamy od chwili gdy Franciszka - początkowo myślimy główna bohaterka jest młodziutką dziewczyną, która pracuje i mieszka we dworze, jako służąca. Jest koniec I wojny światowej lub tuz po niej. Dziewczyna oczywiście wpada w oko dziedzica, wyjątkowego erotomana, który żadnej nie przepuści. Jak możemy się domyślać również Franciszka zostaje zgwałcona czego owocem jest dziecko. Anielka początkowo może mieszkać z matką, ale w momencie gdy dziedziczka w dramatycznych okolicznościach rodzi dziecko Franciszka zostaje zmuszona do oddania córki na służbę mimo,że ta ma tylko 5 lat.
I tu już przechodzimy do losów Anielki, która dostaje się do bogatego gospodarza. O ile mężczyzna akceptuje dziewczynkę, to gospodyni znęca się zwłaszcza psychicznie nad nią chcąc w ten sposób odreagować fakt, że sama nie może mieć dzieci. Nie będę szczegółowo opisywać losów głównej bohaterki aby nie pozbawić tym samym czytelników całej przyjemności poznawania dramatycznych wydarzeń. Bo niestety promyków słońca w postaci radości w życiu dziewczyny było niewiele. Przede wszystkim nie zaznała w swoim życiu miłości ani od matki, która była z nią bardzo krótko, ani tyn bardziej od gospodyni, która nie potrafiła przełamać się i dać dziecku choć namiastkę rodziny. Nie sprzyjały temu na pewno czasy w jakich toczyła się akcja powieści. Okres międzywojnia był trudny z wielu względów, Polska na nowo tworzyła tożsamość, a na wieś docierała edukacja, bardzo opornie przyjmowana przez mieszkańców jako coś zbytecznego.
Nie inaczej było z aranżowaniem małżeństw, a już prawie normą było wychodzenie za mąż za pierwszego lepszego chłopaka, który zwróciła uwagę na dziewczynę, bo być starą panną to wstyd.
I tu muszę zdecydowanie bić brawo autorce, która włożyła sporo pracy w to, aby opisywanie zwyczajów czy to weselnych czy pogrzebowych było jak najbardziej prawdziwe. Zresztą nie tylko zwyczajów nawet specyficzna odmiana gwary, którą posługują się bohaterowie momentami trudna do odbioru, ale jest taka soczysta, naturalistyczna.
Już nie mogę się doczekać aby sięgnąć po drugi tom i poznawać kolejne pokolenia rodziny Strzelców.

Tagi:

Kup książkę Aniela

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Aniela
Inne książki autora
Najlepsza przyjacółka
Izabela M. Krasińska ; 0
Okładka ksiązki - Najlepsza przyjacółka

...

Najlepsza przyjaciółka
Izabela M. Krasińska ; 0
Okładka ksiązki - Najlepsza przyjaciółka

...

Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje