Aniela

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-07-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66278-88-2
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: LadyPasja
Tom 1 cyklu Matki i córki

Ocena: 5.17 (6 głosów)

Dziś o książce, która z perspektywy europejskiej XXI wieku… jest porażająca.

Edukacja - jest zbędna;

Bijący i pijący mąż - kobieto przysięgałaś „na dobre i złe” a żona należy do męża;

Dwudziestoletnia kobieta - stoi u progu staropanieństwa;

Ciężko pracujące (nawet 5-letnie) dzieci - standard, na wsi jest dużo pracy;

 

„Aniela” to pierwszy tom sagi „Matki i Córki” autorstwa Izabeli Krasińskiej. Poznajemy polską wieś z początku XX wieku. Akcja ogniskuje się na trzech kobietach i ich losach. Traktowanie kobiet przez mężczyzn było przerażające – kobieta ma służyć mężczyźnie, bo to on jest głową domu… a społeczna zasłona milczenie druzgocąca. Zgodne małżeństwa bazujące na wzajemnym szacunku to tylko wyjątek, potwierdzający regułę. Los kobiet żyjących na wsi był ciężki, a to, że należało swój krzyż nieść z uśmiechem na ustach „by na wsi nie gadali” dodatkowo potęgował poczucie wielkiej samotności w walce codziennymi trudami.

W książce poznajemy trzy pokolenia kobiet… wszystkie nieszczęśliwe, wszystkie zniszczone przez mężczyzn, wszystkie nie zaznały spełnienia w miłości. Pierwszy tom sagi skupia się na Anieli, kobiecie niezwykle silnej fizycznie i psychicznie, dumnej, z wielkim bagażem bolesnych doświadczeń i mądrością, dzięki której na swoich barkach niosła swoje dzieci. Tytułowa bohaterka doświadczyła straty dzieci, znęcania przez męża, upokarzania przez gospodynię, której służyła, gwałtu i braku miłości.

Gorąco polecam tę książkę, pełną bólu, ale też nadludzkiej siły kobiet, które małymi kroczkami, nie zawsze skutecznie próbowały zmienić los dzieci, przestrzec, uchronić przyszłe pokolenia, by nie popełniały tych samych błędów… choć niestety człowiek uczy się na błędach. Polecam ten tytuł, również tym, którzy cenią porządny research… bo tu Autorka wykonała tytaniczną pracę.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona

Tagi:

Kup książkę Aniela

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Aniela
Inne książki autora
Wanda
Izabela M. Krasińska ; 0
Okładka ksiązki - Wanda

Pasjonująca opowieść o nieustannym mierzeniu się z życiem. Wanda ma jedno marzenie – chce zostać pisarką. Po śmierci ukochanej babci decyduje się...