Atlantycka konspiracja

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-05-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788366217218
Liczba stron: 464
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 5 (5 głosów)

Lubicie czytać książki przygodowe? Czytać o tajemniczych miejscach, uciekać przed goniącymi złoczyńcami i pilnie strzec tajemnicy jakiegoś ważnego przedmiotu? Ja bardzo lubię! Wychowałam się na filmach z niesamowitym Indianą Jonesie i od czasu do czasu lubię zamienić kryminał czy powieść obyczajową na właśnie książkę przygodową. Niecały rok temu ukazała się książka, która połączyła sensację z kryminałem („Denar dla szczurołapa” Aleksandra R. Michalaka) a teraz ponownie dzięki Wydawnictwu Replika możemy zagłębić się w przygodowy świat. Taką szansę daje nam książka polskiego autora Macieja Makarewicza „Atlantycka konspiracja”.

Specjalista w dziedzinie starodawnej kartografii, Rory Fallon, odkrywa na swojej poczcie głosowej wiadomość od Joao Ferreiry, spotkanego przed laty profesora z lizbońskiego Archiwum Narodowego. Dlaczego niespodziewanie dzwonił i zostawił mu dziwną i tajemniczą wiadomość? To pytanie i nagranie wprowadzą Fallona do świata starych portugalskich map. Fallon znajdzie się w świecie dawnej polityczno-religijnej intrygi, która związana jest z pewną starożytną relikwią. Jaką? Relikwia będzie jednocześnie rozwiązaniem tajemnicy zagadki legendarnego zakonu templariuszy. Jej ujawnienie może zmienić raz na zawsze oblicze historii, którą wszyscy znamy. Czy jednak powinniśmy napisać od nowa historię świata?

Przyznaję szczerze, że bardzo czekałam na tę książkę. Jej opis sprawił, że zżerała mnie ciekawość, jaka będzie, co takiego będzie musiał odkryć główny bohater. Jaka to skrywana tajemnica nagle zostanie odkryta. Książka zaczęła się cudnie i naprawdę ciekawie. A później nagle pojawiły się małe schody, bo się trochę pogubiłam. Pierwsze sto stron książki czytałam dość opornie i wolno, po dobrym prologu nie mogłam się wgryźć w lekturę. Mieszali mi się też bohaterowie, nie mogłam zapamiętać, kto tutaj jest kim i czego od niego się oczekuje. Na szczęście nie poddałam się i doszłam do takiego zwrotu akcji, że w końcu (dla mnie) zaczęło się coś dziać i akcja gwałtownie ruszyła z kopyta. Z niecierpliwością wyczekiwałam zakończenia i było ono dla mnie ogromnym zaskoczeniem.
Rory Fallon zajmuje się reprodukcją starych map, atlasów oraz globusów. Ten mieszkający w małym miasteczku Sagres w Portugalii nawet nie przypuszcza, jaka przygoda na niego czeka. Jaką tajemnicę będzie musiał odgadnąć. Choć głównym bohaterem jest tutaj Rory, to oprócz niego bardzo ważną rolę odegrają dwie kobiety: Ana Ventura oraz Barbara Ferreira. I jak podziwiam Anę za jej historyczną wiedzę, to Barbara, gdy tylko pojawiła się w powieści, od razu mnie zaintrygowała. A właściwie jej umiejętności hackerskie, chciałabym mieć takie zdolności ;)

To, co jest ogromnym plusem książki, to dbałość o szczegóły. Autor ma solidne i wiarygodne przygotowane podłoże historyczne i geograficzne. Do tego przeczytamy tu o historii zakonu templariuszy i znajdziemy się w Portugalii, a także w Brazylii. Sposób, w jaki pisze autor o tych odkryciach, podróżach, jest bardzo przyjemny i niesamowity, a my możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli w opisywanych miejscach. Takie prowadzenie fabuły, wplatanie do niej ciekawostek historycznych już na samym początku skojarzyło mi się z książkami Dana Browna, co dla mnie jest dużym plusem. Warto tutaj też dodać, że te treści mogą czasami wydawać się skomplikowane, więc warto zadbać o oto, by nic nas nie rozpraszało podczas lektury, bo tych informacji będzie sporo i trzeba będzie się skupić, by wszystkie informacje ze sobą powiązać.

Jeśli szukacie książki, w której wartka akcja łączy się z wątkami historycznymi – sięgnijcie po „Atlantycką konspirację”. Przeczytacie m.in. o czasach narodzin i wzrostu Imperium Portugalskiego, czyli wydarzeń, dzięki którym trzeba było na nowo rysować obraz Ziemi. Zakończenie sprawi, że będzie można podedukować nad stawianymi w nim pytaniami.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Atlantycka konspiracja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Atlantycka konspiracja