Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-06-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788378506409
Liczba stron: 66
Dodał/a opinię: Anna Globisz

Ocena: 5 (4 głosów)

Bajki terapeutyczne Hanny Szagi, polonistki, socjoterapeutki, nauczycielki i bibliotekarki, to zbiór siedmiu opowieści, mających oswajać trudne dla dzieci tematy oraz ich codzienne problemy.

Pierwsza historia opowiada o dziewczynce, która przeniosła się do nowej szkoły, do której każdego dnia musi dojeżdżać. Sytuacja jest dla niej podwójnie trudna: samodzielne podróże są dla mniej dużym wyzwaniem, a brak koleżanek i wynikające z niego osamotnienie potęgowane są przez niemożność zawiązania kontaktów ze względu na odległość miejsca zamieszkania od szkoły. Dziewczynka pociechę znajduje w najbardziej magicznym miejscu – w bibliotece. Raz zakosztowawszy mocy literatury, bohaterka nie chce już prędko wracać domu, znajdując w szkole pociechę i radość.

Druga opowieść, to historia o nieśmiałości, na którą lekarstwem maja być zajęcia odbywające się w szkolnej bibliotece – takie, do których nikt nie przymusza, a które porywają i pozwalają zapomnieć o troskach.

Trzecie, czwarte i piąte opowiadanie to historie o strachu – chłopięcym i dziewczęcym, inaczej uzasadnianym społecznie i odmiennie traktowanym. Chłopcu nie przystoi płakać i się bać, bo jest mężczyzną; dziewczynka teoretycznie może, ale w  żaden sposób nie potrafi sobie ze swym lękiem poradzić. Dla każdego z nich remedium mają być… zabawki. Jednak zabawki wcale nie zwyczajne, lecz takie, które nocą ożywają, pocieszają, niosą radość i odganiają lęk.  Opowieści te poza oswajaniem nocy i mroku, uczą szacunku do lalek i misiów oraz skutecznie namawiają do porządkowania swoich rzeczy, mając także dodatkowy walor wychowawczy.

Szósta historia nieco odstaje od reszty, snując opowieść jedynie o zabawkach i raz jeszcze podkreślając istotę ich sumiennego odkładania na miejsce.

Siódma, ostatnia opowieść traktuje o osamotnieniu dziecka, wynikającym z zapracowania rodziców, wciąż niemających czasu dla swojej pociechy, bo pracujących na jej utrzymanie. Ta historia, chyba najsmutniejsza ze wszystkich i co gorsza, często dziś widoczna obok nas, nie tylko pociesza dziecko, ale także jest nauczką dla zabieganych dorosłych, którzy goniąc za pieniądzem, tracą z oczu to co najważniejsze i odbierają dziecku miłość oraz beztroskę.

Dobrze pomyślane, pocieszające, prawdziwie terapeutyczne opowieści, które niejednemu dziecku pomogą się uporać z lękami i zmartwieniami codziennego życia. Jeśli towarzyszą Wam omawiane w  niej problemu – szczerze polecam.

 

Kup książkę Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne