Basza smaku

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Romans
ISBN: 9788365836410
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Pir-i Lezzet
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Ocena: 5.29 (7 głosów)

„Przez żołądek do serca” - każdy z nas zna to powiedzenie. Okazuje się, że to nie wszystko, ponieważ dzięki odpowiednio przygotowanym potrawom możemy mieć wpływ na zachowania innych, ich zdrowie, a nawet życie. Można manipulować emocjami i mieć wpływ na nadchodzące wydarzenia. Trzeba się jedynie urodzić Baszą smaku, jak główny bohater powieści. 
„Basza Smaku posiada idealny zmysł, potrafi rozróżnić i okiełznać każdy, nawet najdrobniejszy posmak. To istny święty kulinarnej sztuki, władca każdego dania na tym świecie”.
Nie ukrywam, że miałam obawy przed przeczytaniem tej książki, ponieważ jest we mnie ogromny sprzeciw wobec przedmiotowego i okrutnego traktowania ludzi panującego w tej kulturze, przede wszystkim kobiet. I rzeczywiście znajdziemy tu opisy życia w pałacu sułtańskim, z wszystkimi okropnościami i niesprawiedliwościami, jednak poznajemy je od strony kuchni. A kuchnia turecka jest tak bogata w smaki i zapachy, i opisy przyrządzanych potraw tak sugestywne, że całym sobą czuje się orient w powietrzu.
W powieści nie zabrakło oczywiście intrygi i wielkiej miłości, jednak wszystko to jest tłem do niesamowicie napisanego wątku kulinarnego. Książka nie jest przegadana, opisy potraw nie nudzą, a wręcz pieszczą nasze podniebienia i zmysły. Cudownie się czyta, choć z pewnością jeszcze wspanialej byłoby spróbować potraw wjeżdżających na sułtańskie stoły.
„Basza smaku”, to piękna powieść w magicznym klimacie orientu, którą czyta się z rosnącą fascynacją… i apetytem.

www.czytampierwszy.pl

Kup książkę Basza smaku

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Basza smaku
Recenzje miesiąca
Ułuda
Artur Cieślar
Ułuda
A lasy wiecznie śpiewają
Trygve Gulbranssen
A lasy wiecznie śpiewają
Tam, gdzie twój dom
Iwona Żytkowiak
Tam, gdzie twój dom
Zawód: szpieg
Michał Majewski
Zawód: szpieg
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy