Basza smaku

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Romans
ISBN: 9788365836410
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Pir-i Lezzet
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Ocena: 4.8 (10 głosów)

„Przez żołądek do serca” - każdy z nas zna to powiedzenie. Okazuje się, że to nie wszystko, ponieważ dzięki odpowiednio przygotowanym potrawom możemy mieć wpływ na zachowania innych, ich zdrowie, a nawet życie. Można manipulować emocjami i mieć wpływ na nadchodzące wydarzenia. Trzeba się jedynie urodzić Baszą smaku, jak główny bohater powieści. 
„Basza Smaku posiada idealny zmysł, potrafi rozróżnić i okiełznać każdy, nawet najdrobniejszy posmak. To istny święty kulinarnej sztuki, władca każdego dania na tym świecie”.
Nie ukrywam, że miałam obawy przed przeczytaniem tej książki, ponieważ jest we mnie ogromny sprzeciw wobec przedmiotowego i okrutnego traktowania ludzi panującego w tej kulturze, przede wszystkim kobiet. I rzeczywiście znajdziemy tu opisy życia w pałacu sułtańskim, z wszystkimi okropnościami i niesprawiedliwościami, jednak poznajemy je od strony kuchni. A kuchnia turecka jest tak bogata w smaki i zapachy, i opisy przyrządzanych potraw tak sugestywne, że całym sobą czuje się orient w powietrzu.
W powieści nie zabrakło oczywiście intrygi i wielkiej miłości, jednak wszystko to jest tłem do niesamowicie napisanego wątku kulinarnego. Książka nie jest przegadana, opisy potraw nie nudzą, a wręcz pieszczą nasze podniebienia i zmysły. Cudownie się czyta, choć z pewnością jeszcze wspanialej byłoby spróbować potraw wjeżdżających na sułtańskie stoły.
„Basza smaku”, to piękna powieść w magicznym klimacie orientu, którą czyta się z rosnącą fascynacją… i apetytem.

www.czytampierwszy.pl

Kup książkę Basza smaku

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Basza smaku
Recenzje miesiąca
Kult
Łukasz Orbitowski;
Kult
Save you
Mona Kasten
Save you
Siostry, psy i wariaci
Maite Carranza, Julia Prats
Siostry, psy i wariaci
Sedno życia
Katarzyna Kielecka
Sedno życia
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Sławomir Nieściur;
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Magia Serbithów
Małgorzata Lisińska
Magia Serbithów
Pochyłe niebo. Ćma
Ewa Cielesz
Pochyłe niebo. Ćma
Pokaż wszystkie recenzje