Behawiorysta

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-10-26
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381957588
Liczba stron: 496
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię: Natalia Brzuska
Tom 1 cyklu Gerard Edling

Ocena: 5.03 (71 głosów)
Inne wydania:

Długo zwlekałam z „zaprzyjaźnieniem się” z tym autorem. Niestety chyba jednak słusznie. Sięgnęłam po jego książki z czystej ciekawości – wszak ostatnio wszędzie pełno Pana Mroza. Co chwilę premiera jakiejś nowej książki – ostatnio nawet chyba poradnik na temat pisania wydał… ? Miałam już wręcz wrażenie, że „otwieram lodówkę, a tam Mróz” ? Behawiorysta wpadł mi w ręce jako druga pozycja - zaraz po Nieodnalezionej.

 

Krótko o fabule:
„Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie.
Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…
Rozpoczyna się gra między ścigającym a ściganym, w której tak naprawdę nie wiadomo, kto jest kim.”
/opis z portalu czytelniczego/

 

i

Na początku otwierałam szeroko oczy ze zdziwienia i szurałam szczęką po podłodze. Jak to możliwe, by ktoś, kto popełnił takie grafomaństwo jak „Nieodnaleziona” napisał coś tak…wciągającego?!

Świetnie stworzeni bohaterowie. Edling – jako stereotypowy przedstawiciel organów ścigania (tutaj akurat były prokurator), który ma kiepskie relacje z synem, a jego małżeństwo istnieje wyłącznie na papierze. Kolejna (wg mnie ciekawa) postać – podopieczna Gerarda z dawnych lat - Beata, którą cholernie polubiłam. W końcu nasz „zamachowiec” – anioł zemsty, człowiek, którego tożsamość długo pozostaje tajemnicą; niby zwyrodnialec, któremu jednak przynajmniej część „publiczności” ostatecznie przyznaje rację. Do tego opisy zbrodni i tortur – tak makabryczne, że nawet mnie jakoś tak nieprzyjemnie się zrobiło (a jestem na takie rzeczy raczej odporna). Generalnie lubię przemoc w filmach czy też literaturze, ale podaną w większym smakiem. Tutaj było bardzo ostro, ale chyba zupełnie niepotrzebnie....

Wszystko brzmi dość dobrze…ale im dalej w las….
Niestety książka jest świetna (ośmielę się powiedzieć), ale tylko mniej więcej do połowy.

Potem robi się iście „hollywoodzko”. Nagłych zwrotów akcji jest aż nazbyt. Lubię być zaskakiwana – nikt przecież nie lubi, gdy historia jest przewidywalna. Tutaj jednak było tego wszystkiego jakby za dużo, za bardzo. Wydawało się to takie sztuczne. Po drugie: bohaterowie giną niczym w Grze o Tron – w końcu polubisz kogoś, no to bum! Trzeba go uśmiercić. "Złoczyńca", który początkowo jest nieprzewidywalny i jest geniuszem zbrodni jakoś tak pod koniec staje się przewidywalny, popełnia błędy. 
Zakończenie też w mojej ocenie autor zepsuł. Sama wielokrotnie pisałam, że nie lubię niedopowiedzeń, zakończeń „otwartych”, ale akurat w tym przypadku gdy Mróz postawił kropkę, coś mi się w tym nie podobało – wolałabym jednak, by zakończenie było urwane, dające do myślenia.

 

???UWAGA SPOILER
Według mnie autor mógłby zakończyć w momencie, gdy nasz kompozytor (zwany też dyrygentem) usuwa się w cień. Ludzie dalej dopisywaliby nazwiska do „listy zemsty”, a w społeczeństwie na zawsze już pozostałby strach, że on – Anioł Zemsty gdzieś tam jest i wyrównuje w ich imieniu rachunki z tymi, którzy dopuścili się krzywd na bliźnich… 
???KONIEC SPOILERÓW

 

Podsumowując – nie była to książka zła, ale moje ogólne wrażenie jest takie, że autor znów chciał czytelnikowi coś wcisnąć na siłę. Upchnął w książce wszystkie pomysły, jakie miał…i przedobrzył.

 

???

Nie wiem czy mam ochotę dalej poznawać Pana Mroza. Wiem, że te dwie pozycje (Behawiorysta i Nieodnaleziona) to zaledwie kropla w morzu, ale wybrałam jedną z tych słabiej ocenianych, która okazała się faktycznie baaaardzo słaba; druga zaś zbierała raczej pozytywne recenzje, ale mnie i tak do końca nie przekonała. Zatem raczej fanką Mroza nie zostanę (i pewnie nawet ta „sławna” Chyłka tego nie zmieni – chyba, że kiedyś do niej dojrzeję i uderzę się w pierś).

Tagi: bóg

Zobacz opinie o książce Behawiorysta

Kup książkę Behawiorysta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Głosy z zaświatów
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Głosy z zaświatów

Seweryn Zaorski stara się na nowo ułożyć sobie życie, kiedy do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy. Nikt...

Wybaczam ci
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Wybaczam ci

"Wybaczam ci" - takie zdanie znajduje w wiadomości do swojego męża Ina Kobryn. Nadawcą jest nieznana kobiecie dziewczyna. To jednak dopiero początek spirali...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Gerard podziękował kierowcy, jakby ten był kelnerem w wytwornej restauracji i właśnie podał mu najstarsze wino pochodzące z lokalnej winnicy. Tymczasem facet po prostu zwracał mu resztę.


Więcej

Jeśli byłbym Moriartym, ty nie mógłbyś pretendować nawet do roli Watsona... w najlepszym przypadku inspektora Lestrade'a.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Tylko jedna chwila
Sylwia Markiewicz
Tylko jedna chwila
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy