Quantcast

Ciemną nocą

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788382304305
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Dark Sacred Night
Dodał/a opinię: allison

opis
Ocena: 5 (1 głosów)

Książka ukazała się 12 października nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Michael Connelly znany jest z takich bestsellerów jak ,,Prawnik z lincolna" oraz seria z detektywem Harrym Boschem. Jego powieści odznaczają się wartką, pełną zwrotów akcją, spiętrzonymi intrygami, wyrazistymi postaciami... Tak też jest w przypadku kryminału ,,Ciemną nocą".

Akcja rozgrywa się współcześnie w Hollywood.
Renee Ballard kiedyś pracowała w elitarnym Wydziale Rozbojów i Zabójstw Komendy Głównej Policji w Los Angeles. Po tym jak oskarżyła swojego przełożonego o molestowanie seksualne, wszczęto wewnętrzne śledztwo, po którym wylądowała na nocnych zmianach w komisariacie Hollywood. Niestety, jej ówczesny partner udał, że nie był świadkiem zajścia, więc mężczyzna wyszedł ze wszystkiego bez szwanku, a ona znalazła się na podrzędnym stanowisku.

Nie przestała jednak wykonywać swojej pracy rzetelnie. Jakby tego było mało, zajęła się z własnej inicjatywy niewyjaśnioną sprawą sprzed lat. Nagie i zmasakrowane ciało nastoletniej dziewczyny znaleziono wówczas w kontenerze na śmieci. Pozornie nierozwiązywalna zagadka intryguje Renee zwłaszcza po tym, jak odkrywa ona, że sprawę bada także emerytowany detektyw Harry Bosh.

Tych dwoje samotników poznaje się w nietypowych okolicznościach, ale szybko łączą siły, mając wspólny cel.
Udaje im się wpaść na kilka tropów i wykonują tytaniczną pracę, chcąc znaleźć zwyrodniałego mordercę. Problem z tym, że zagadki się mnożą, a Ballard ma na głowie także mnóstwo bieżących spraw.
Na ostateczne rozwiązanie trzeba poczekać, a ono naprawdę zaskakuje, co w przypadku kryminału okazuje się przysłowiową wisienką na torcie.

Poznając detektywistyczną pracę Renee i Harry'ego, śledzimy także inne śledztwa prowadzone przez kobietę oraz jej codzienne życie zawodowe i prywatne. Stopniowo dowiadujemy się też, dlaczego Bosch tak bardzo angażuje się w tę sprawę.
Dużo tu pobocznych wątków (a każdy z nich ciekawy), sporo informacji o wzajemnych relacjach między policjantami i o światku przestępczym.
Lubię takie połączenia, gdy w powieści kryminalnej przeplatają się opisy zawodowych i osobistych problemów śledczych.

Connelly dodatkowo eksponuje tu ważne, aktualne tematy. To na przykład problem przemocy seksualnej wobec kobiet, z którym spotykamy się nie tylko w patologicznych środowiskach, ale również w tzw. porządnych rodzinach.
To również seksizm w służbach mundurowych i panująca tam nieraz zmowa milczenia podyktowana opacznie rozumianą solidarnością płci. Prostackie dowcipy, dwuznaczne aluzje i propozycje, podszczypywanie, utrudnianie awansu, wreszcie codzienne poniżanie kobiet w tym świecie nie należy do rzadkości, co jest tym bardziej kuriozalne, że dzieje się to wśród policjantów, którzy powinni stać na straży prawa.

Właśnie za to cenię bestsellery Connelly'ego - za łączenie wątków kryminalnych i obyczajowych, które nie tylko podnoszą czytelniczą adrenalinę, ale również dają do myślenia.

Całość napisana jest barwnie, bardzo żywym językiem, w którym prosta, ale przekonująca narracja przeplata się z dynamicznymi, naturalnie wypadającymi dialogami.
Polecam z czystym sumieniem, ale ostrzegam - gdy zacznie się czytać, trudno oderwać się od lektury?

BEATA IGIELSKA 

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Zobacz opinie o książce Ciemną nocą

Kup książkę Ciemną nocą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kanał
Michael Connelly0
Okładka ksiązki - Kanał

Poeta wrócił. Rachel, agentka FBI, nigdy nie zapomniała Roberta Backusa, zabójcy, który nazywał siebie Poetą - i najwyraźniej on również jej nie zapomniał...

Echo Park
Michael Connelly0
Okładka ksiązki - Echo Park

W 1993 roku Marie Gesto wyszła z supermarketu i ślad po niej zaginął. Prowadzący śledztwo Harry Bosch nie zdołał ustalić, co się z nią stało, a nierozwiązana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy