Cudzoziemka

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019-05-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-8147-435-1
Liczba stron: 530
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 4.8 (5 głosów)

Proporcjonalna budowa ciała, umięśniona sylwetka, silne ramiona, długie i jedwabiste jasne włosy oraz broda. Tak w skrócie można opisać Wikinga! Która z dziewczyn nie marzyła o spotkaniu sam na sam z Wikingiem? Nie powiem, Ci mężczyźni-wojownicy mieli w sobie to coś! A gdyby tak marzenia mogły się spełniać, to czy chciałybyście się przenieść do VIII wieku i przebywać w dziczy sam na sam z Wikingiem? Bohaterka książki „Cudzoziemka” autorstwa B.M.W. Sobol, czyli Judyta zupełnie nieświadomie znajdzie się właśnie w takiej sytuacji.

To miały być zwyczajne wakacje w Szwecji spędzone z przyjaciółmi. Wymarzona podróż niestety nie będzie idealna dla Judyty, najpierw okaże się, że na wyprawę jedzie także jej były chłopak, a później już na miejscu dziewczyna wpakuje się w ogromne kłopoty. Zupełnie przypadkowo nasza bohaterka znajdzie się w środku leśnej głuszy, z dala od cywilizacji i swoich przyjaciół. Za towarzystwo będzie miała ludzi, którzy wyglądają dziwnie, mówią innym językiem i nie przypominają współczesnych mieszkańców Europy. Czy to możliwe, że znalazła się w innej rzeczywistości? Czy Judyta przetrwa i odnajdzie drogę do domu?

Rok temu przeżyłam najlepsze wakacje w swoim życiu – miałam możliwość spędzenia urlopu w przepięknej Norwegii i mogę napisać wprost, że dzięki „Cudzoziemce” poczułam się, jakbym tam ponownie była. Kocham skandynawskie klimaty, ciekawi mnie historia wierzeń i życia dawnych mieszkańców tamtych stron i bardzo się cieszę, że autorka umiejscowiła akcję właśnie w Skandynawii. Na samym początku wspominałam o Wikingach – tu się oni także pojawią, nie mogło zabraknąć tych postaci! Mogę Wam zdradzić, że Judyta skazana zostanie na towarzystwo Einara – mężczyzny idealnego, który może złamać niejedno serce. Czy nasza bohaterka też ulegnie i będzie pod wpływem tego mężczyzny? Można tak zakładać, ale jak będzie? Tego się już sami musicie dowiedzieć, od samego początku między tą dwójką będzie iskrzyło, pojawią się gromy i błyskawice, ale czy do czegoś dojdzie. A może prędzej się pozabijają, albo Judyta ucieknie? Kto to wie? Jedno jest pewne – nasza bohaterka podczas pobytu u Einara przejdzie ogromną metamorfozę i nie będzie przypominać tej Judyty z początku wakacji. W końcu będzie musiała się przystosować do bardzo ciężkich warunków w głuszy, nauczyć się porozumiewać z ludźmi, którzy posługują się obcym językiem, mają inne wierzenia. Będzie to dla niej niezła szkoła życia! I spodobała mi się taka Judyta, mogłabym się z nią zaprzyjaźnić!

Książkę możemy podzielić na dwie części – pierwsza z nich to współczesne życie Judyty, opis codziennego życia przed wyjazdem, poznawanie paczki przyjaciół. I można odnieść wrażenie, że tutaj akcja mogłaby trochę przyspieszyć. Z niecierpliwością wyczekiwałam na to kiedy w końcu bohaterowie wyruszą w podróż i Judyta wpakuje się w tarapaty. Jednak było kilka fragmentów – opisów snów, które dały mi sporo do myślenia i zaczęłam snuć przypuszczenia, o co może chodzić. Druga część to już pobyt bohaterki w VIII wieku i tam to się już będzie działo! Kilka razy nasunęło mi się skojarzenie z serią Diany Gabaldon „Obca” i szczęśliwa taka, że wiem, co się będzie działo, wymyśliłam sobie zakończenie. I zostałam wielokrotnie wyprowadzona w pole! Tu nie sposób przewidzieć tego, w jakim kierunku pójdzie akcja! I znajdzie się tutaj także wątek, na który bardzo czekałam i zostanie opisany on nieśmiało i wręcz można powiedzieć, że ładnie. W kolejnych częściach więcej tego wątku proszę!

„Cudzoziemka” to książka obyczajowa z elementami fantasy. Nie znajdziemy tutaj jednak krwawych walk i grabieży (choć są przesłanki, że w kolejnych częściach mogłoby tak być), autorka skupiła się na pokazaniu życia mieszkańców Skandynawii. I zrobiła to w bardzo lekki i ciekawy sposób! Nie mogę uwierzyć, że jest to debiut B.M.W. Sobol, ponieważ książka jest na bardzo dobrym poziomie. Zła jestem jedynie na zakończenie, bo nie tak miało być, inaczej je sobie wymyśliłam! Książkę skończyłam z ogromnym krzykiem „Nieee!”, bo takiego zwrotu akcji się nie spodziewałam! Mam teraz mnóstwo teorii, co będzie się działo w następnych częściach, ale czy któraś się sprawdzi? Gorąco polecam książkę, dzięki której przeniesiecie się do magicznej Skandynawii!

Tagi: skandynawia

Zobacz opinie o książce Cudzoziemka

Kup książkę Cudzoziemka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Więzy przezaczenia
B. M. W. Sobol0
Okładka ksiązki - Więzy przezaczenia

Miłość, która nie zna granic czasu. Władza, której drugim obliczem jest zdrada. Judyta, młoda studentka dziennikarstwa, po długiej nieobecności...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Magik i złodziejka
Anniina Mikama
Magik i złodziejka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Pokaż wszystkie recenzje