Damy ze skazą

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-11-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3466-6
Liczba stron: 432
Dodał/a opinię: Anna Globisz

Ocena: 4.25 (8 głosów)

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę Kamila Janickiego to kolejna część serii Prawdziwe historie, kontynuacja Żelaznych dam, w których autor podejmował się opowiedzenia losów żon pierwszych spośród Piastów – Dobrawy, Ody, Emnildy – dziś coraz częściej wspominanych i docenianych.  Książka, która mam przed sobą idzie dalej przetartym szlakiem, prowadząc czytelnika ku małżonkom kolejnych władców średniowiecza – w większości takich, o których słyszał jedynie pilny student historii. Wśród wspominanych kobiet znajdują się: Rycheza, Przedsława oraz Maria Dobroniega.

Ich losy zakreślone zostały na tle historycznym, które autor skwapliwie stara się odmalować, zarysowując losy wczesnośredniowiecznej Polski, o których niewiele wiemy, bo też niewiele zapisów  i studiów z badanych czasów zostało zachowanych i wydanych. Jego praca jest zatem pracą trudną, w dużej mierze mrówczą i żmudną, bo każdy skrawek życiorysu kobiet, którym głos pragnie on oddać, wyrywany jest niemalże z biogramów ich mężów, w których to wzmianki często były dość lakoniczne. Konsekwencją tego są wielokrotnie pojawiające się w książce odautorskie domysły, które poparte urywkami historii, dają prawdopodobny (tylko lub aż) obraz wczesnośredniowiecznej historii Polski oraz jej kobiet. Niestety, w dużej mierze oparty na nadinterpretacjach, co niczego nie uczy ani nie potwierdza, a jedynie rozbudzać może ciekawość.

Rycheza, która chyba jako jedyna spośród przedstawionych postaci, nad którymi pochyla się Janicki jest znana szerzej (głównie ze swojej złej strony), dominuje nad pozostałymi, przyćmiewając ich i tak wątpliwy blask. Żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela i siostrzenica Ottona III to kobieta, która miała wiele do powiedzenia i ze swojej wolności słowa ochoczo korzystała, niejednokrotnie ratując wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, choć w pamięci zbiorowej utrawalając się jako bohaterka negatywna. Jej historia sięga czasów jej matki Matydy, potomkini Karola Wielkiego, którą cesarski brat miał przegrać w kości, dając dowód swojej nieodpowiedzialności i braku rozwagi, jej zaś torując drogę do miejsca ludzkiej świadomości.

Janicki poruszając się linearnie, podejmuje także trop Marii Dobroniegi, żony Kazimierza Odnowiciela oraz Przedsławy porwanej przez Chrobrego i przynoszącej Polsce ekskomunikę na władcę, odnoszę jednak wrażenie, że to właśnie Rycheza jest tą, którą upodobał sobie autor. Mimo wszystko podczas lektury miałam wrażenie, że to nie kobiety chce autor uczynić bohaterkami swojej opowieści, lecz że stanowią one jedynie pretekst do snucia opowieści o Polsce pierwszych Piastów – jej obyczajowości, kulturze, sposobach dochodzenia do władzy i metodach jej utrzymywania.

Książkę niestety, mimo mnogości szalenie ciekawych wątków, czyta się dość opornie, lektura włóczy się miast wciągać, a historie ambitnych kobiet wcale nie inspirują, lecz nudzą, bo też nie one grają w książce pierwsze skrzypce. Ilość braków i niedomówień nie sposób autorowi zarzucać, bowiem wielość materiału, jaką udało mu się zgromadzić jest godna pochwały. Gdzieś jednak zgubił Janicki swój porywający styl, co z koeli sprawiło, że książka ta nie każdego zdoła przekonać i zainteresować.

W zestawieniu z Żelaznymi damami wypada ona dość blado.

 

 

Kup książkę Damy ze skazą

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Damy ze skazą
Inne książki autora
Pijana wojna
Janicki Kamil0
Okładka ksiązki - Pijana wojna

Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił. Nieznane oblicze II wojny światowej: konfliktu, podczas...