Diagnoza

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-12-07
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381172530
Liczba stron: 337
Dodał/a opinię: Agata Kowalewska

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Jakiś czas temu mieliśmy okazję oglądać medyczno-kryminalny serial "Diagnoza". Spotkał się on z wieloma pozytywnymi recenzjami i dużym zainteresowaniem widzów, dzięki czemu planowana jest kolejna seria. Pod koniec ubiegłego roku ukazała się natomiast książka o tym samym tytule, która oparta jest właśnie na danym serialu. Czy ona również ma szanse stać się hitem?


Anna wraca ze Szwecji do Polski z bardzo ważną życiową misją. Ma szansę, aby odbić się od dna. Niestety, dochodzi do wypadku autobusowego, a jedną z rannych jest właśnie Anna. Kobieta traci pamięć i nawet nie wie jak się nazywa. Co ciekawe, jej dokumenty giną. Pacjentce próbuje pomóc lekarz, który wyciągnął ją z autobusu, Michał. Czy Annie uda się odzyskać tożsamość oraz przypomnieć sobie wszystko? Dlaczego lekarz Jan Artman dziwnie reaguje na jej widok?


Z reguły podchodzę dość sceptycznie do książek pisanych na podstawie filmów lub produkcji telewizyjnych, bo często taki zabieg się nie udaje. Tak jak filmom ciężko jest dorównać książkowym pierwowzorom, tak i książkom ciężko dorównać filmom, na których bazują. Na szczęście w przypadku "Diagnozy" książka wypadła całkiem nieźle i może być świetną lekturą zarówno dla tych, którzy oglądali serial, jak i dla tych, którzy jeszcze się z nim nie zapoznali. Różnice pomiędzy wersją ekranową a papierową są raczej nieznaczne, książka wiernie odzwierciedla poszczególne odcinki serialu.


Powieść czyta się całkiem przyjemnie i potrafi ona zainteresować czytelnika. Razem z Anną odkrywamy powoli różne tajemnice związane z jej życiem i szczerze jej kibicujemy. Autorom udało się zbudować napięcie i jeśli ktoś nie oglądał serialu, to z pewnością pewnych rzeczy na początku książki nie będzie wiedział i wiele razy będzie zaskoczony. Oczywiście książka nie jest pozbawiona wad. Najbardziej w oczy rzuca się chyba to, że styl nie jest jeszcze dopracowany i momentami przypomina trochę scenariusz. Wydaje mi się jednak, że z upływem stron było coraz lepiej. Nie do końca podobało mi się też to, że niektóre rozdziały się powtarzały, tylko z różnych perspektyw. Jakoś dziwnie to wypadło i trochę nudziło.


Bohaterów nie ma w tej książce jakoś szczególnie dużo, ale są dość interesujący. O Annie mało wiadomo i czytelnik dowiaduje się wszystkiego dopiero z czasem. Michał natomiast to z jednej strony facet unikający zobowiązań, a z drugiej bardzo dobry i troskliwy człowiek. Sporo emocji budzi doktor Jan, który wydaje się niezwykle tajemniczy. Zaletą książki jest to, że wnika w psychikę tych postaci, pokazuje ich rozterki, przemyślenia.


Jak już wcześniej wspominałam, książkę polecam wszystkim, którzy lubią takie medyczno-kryminalne klimaty, a także tym, którzy zainteresowani są tematyką utraty pamięci. "Diagnoza" to wciągająca opowieść o odkrywaniu siebie, walce o swoje prawa, determinacji, pomocy innym. Lektura pomimo drobnych wad powinna usatysfakcjonować wielbicieli serialu (i nie tylko).

Zobacz opinie o książce Diagnoza

Kup książkę Diagnoza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy