Opinia o książce - Dom w Riverton

Opinia napisana przez: Milena Wierzba

Książka przeczytana i zrecenzowana w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem Albatros.

 

,,Dom w Riverton" autorstwa Kate Morton to przesycona atmosferą melancholii powieść obyczajowa z dramatycznym sekretem w tle.

 

Główną bohaterką powieści jest dziewięćdziesięcioośmioletnia Grace Reeves. Staruszka w młodości pracowała w tytułowym dworze Riverton jako służąca. U schyłku życia bohaterka otrzymuje list od reżyserki planującej nakręcić film o siostrach Hartford, których rodzina od stuleci była właścicielami domu w Riverton i dramacie, którego były świadkami podczas jednego z rozgrywających się w posiadłości przyjęć.

 

List Ursuli otwiera w umyśle Grace bramę do wspomnień z młodości, gdzie ukryta jest bolesna prawda o tym, co wydarzyło się pomiędzy Hannah, Emmeline i Robbiem nad brzegiem sąsiadującego z domem jeziora. Bohaterka przenosi się do roku 1914, kiedy to jako zaledwie czternastoletnia dziewczyna rozpoczęła pracę w posiadłości Riverton i snuje nostalgiczną opowieść o oddaniu, lojalności, sekretach i przemijaniu. ,,Dom w Riverton" to  rozgrywająca się na przestrzeni dziesięciu lat historia młodej dziewczyny, która została osobistą służącą i powierniczką Hannah i stała się świadkiem powolnego upadku szlacheckiej rodziny, to również historia o przemijaniu pewnej epoki.

 

Opowieść snuta na kartach powieści rozgrywa się na dwóch planach czasowych. Czytelnik śledzi losy Grace - czującej zbliżający się koniec staruszki pragnącej zrzucić z ramion brzemię sekretu, który strzegła przez niemal całe swoje życie. Bohaterka zanurza się we wspomnieniach, przenosząc czytelnika na początek XX wieku, gdzie obserwuje on jej oczami życie arystokratycznej rodziny Hartfordów i jej stopniowy upadek, do którego przyczyniają się wydarzenia historyczne, gospodarcze i społeczne, a także głęboko skrywane tajemnice.

 

,,Dom w Riverton" to piękna, wzruszająca powieść utrzymana w niezwykłym klimacie. Kate Morton stworzyła przepełnioną mniejszymi i większymi tragediami opowieść, która jest zapisem losów szlacheckiej rodziny obserwowanej przez ich oddaną służącą, a także stanowi historię społeczno-kulturowych przemian zachodzących w Anglii na początku XX wieku.

Jestem totalnie oczarowana ,,Domem w Riverton". Kate Morton w swojej debiutanckiej powieści, wykreowała głęboko poruszającą historię, której finał doprowadził mnie od łez.

 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Dom w Riverton

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dom w Riverton
Autor
Książka
Dom w Riverton
Kate Morton ;
Inne książki autora
Milczący zamek
Kate Morton0
Okładka ksiązki - Milczący zamek

Pod koniec dwudziestego wieku matka młodej redaktorki, Edith Burchill dostaje list, który zaginął przed pięćdziesięcioma laty. Edith postanawia odkryć...

Dom nad jeziorem
Kate Morton0
Okładka ksiązki - Dom nad jeziorem

Zaginione dziecko... Czerwiec 1933 roku. Letnia posiadłość rodziny Edevane w Loeanneth, wypolerowana i lśniąca, jest gotowa na wieczorne przyjęcie z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwińska ; Daria Kaszubowska ; Małgorzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Przeździk ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Księżyc nad Vajont. Echo
Katarzyna Kielecka
Księżyc nad Vajont. Echo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy