Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-05-05
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788366533158
Liczba stron: 300
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: przyrodaz

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Sięgając po tą powieść spodziewałam się dwojakiej historii w którą będę musiałam się wkręcić, by ją zrozumieć. Bałam się, że będzie opisana językiem ciężkim, którego mogę nie pojąć. Nic bardziej mylnego. Już po pierwszym zdaniu w duszy powiedziałam sobie pierwsze ,,o'', bo niesamowicie mnie zaskoczył styl pisarski. Jest lekki i sugeruje, że opowie nam wszystko ze swojej perspektywy, byśmy zrozumieli jego myśli i odczucia. Zupełnie jakby zwracał się do nas jako przyjaciel, a nie bohater.
,,Nie spotkałem jeszcze emigranta, który byłby normalny. Każdy jakiś pokręcony, każdy nosi w sobie jakieś demony, które w różny sposób się objawiają."

Poprzez tekst ujrzymy małe wyrzuty sumienia, że będąc emigrantem, człowiek czuje się gorszy. Dla nich emigracja wiąże się z poddaniem, z brzemieniem, któremu nie potrafili sprostać. Nie lubią okazywać swojej słabości, dlatego nikt nie chce się do niej przyznać. Przed samym sobą udają, że wszystko jest w porządku, podczas gdy wewnątrz toczą morderczą walkę każdego dnia. Ich sumienie uzmysławia im, że są nikim, choć tak naprawdę nie zrobili nic złego. Ciężko im przyzwyczaić się do rzeczy, które tak naprawdę są dla nich nowe, choćby sam język, czy też miejsce, gdzie musieli osiąść.

W dalszych stronach poznany historię prawdziwą pewnego człowieka, któremu dane było żyć w dwóch krajach. Zobaczymy jakie ukaże nam porównania i gdzie było mu lepiej. Czasem obcy kraj przyjmie nas miło, jednak jak zwykle za wszystko trzeba zapłacić. Nieraz nawet uśmiech jest za cenę czegoś z czego prędzej czy później będziemy rozliczeni.
Naprawdę nie sądziłam, że tak lekko przez nią przebrnę, choć nie zawsze to o czym czytałam było miłe. Śmiało mogę przyznać, że ta powieść powstała po coś. Autor nie tylko chciał wyrzucić z siebie wszystko, co przeżył, ale może nawet nas przygotować na sytuacje, kiedy przyjdzie nam żyć w obcym kraju. Nigdy bowiem nie wiadomo jakie czasy dla nas nastaną. Polecam ją, bo czasem warto wiedzieć rzeczy, o których się myśli, że nigdy nas nie spotkają.

Tagi: bóg

Zobacz opinie o książce Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta

Kup książkę Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy