Dziennik

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-01-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3046-0
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: Het Achterhuis
Język oryginału: niderlandzki
Tłumaczenie: Alicja Oczko
Dodał/a opinię: Aramina

Ocena: 5.08 (12 głosów)
Inne wydania:

Długo się zastanawiałam jaką ocenę wystawić tej książce. Na pewno gdyby to była fikcja literacka moja ocena byłaby dużo niższa. Ale historia wydarzyła się naprawdę, a do tego została opowiedziana przez 14,15-letnią dziewczynkę. Jej styl jest niesamowicie dojrzały, pokazuje jej emocje, jej przemyślenia. Umiejętność pisania bohaterki jest wyjątkowa, pozwala jedynie domyśleć się jakie cudowne dzieła mogłyby wyjść spod jej ręki, gdyby udało jej się przeżyć. Anne przedstawia nam w formie listów codzienność życia w Oficynie, nastroje panujące w społeczeństwie, a przede wszystkim problemy z jakimi musi się mierzyć dorastająca dziewczyna. Na mnie zrobiła duże wrażenie, zwłaszcza swą dojrzałością, oraz zwróciła uwagę jak wielu rzeczy nie doceniamy w codziennym życiu. 

Z pozoru błaha, a jednak ciężka książka; rozdzierają serce momenty, w których Anne snuje plany na przyszłość, czy marzy o powrocie do szkoły. Nadzieja na lepsze, na normalne życie w chwili gdy wiemy, że autorka po Oficynie już niewiele przeżyła, że nie miała swojej przyszłości, nie tylko tej wymarzonej, ale jakiejkolwiek - boli jak wiele zła ludzie potrafią wyrządzić innym ludziom.

Zobacz opinie o książce Dziennik

Kup książkę Dziennik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Mogłabym Ci godzinami opowiadać o nędzy, jaką przynosi ze sobą wojna, ale staję się przez to tylko jeszcze bardziej przygnębiona. Nie pozostaje nam nic innego, jak możliwie niespokojniej zaczekać do końca tej nędzy. Czekają zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie, czeka cała ziemia, a wielu czeka na swoją śmierć. 


Więcej

Zwykli ludzie nie wiedzą, ile dla kogoś zamkniętego znaczą książki. Czytanie, uczenie się i radio są naszymi jedynymi rozrywkami.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Reklamy