Quantcast

Dziewczyna z portretu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-10-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382026993
Liczba stron: 456
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: allison

opis
Ocena: 5.5 (8 głosów)

POLECAMY !!!
Książka ukazała się 11 października nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

,,Dziewczyna z portretu" Natalii Thiel to wciągająca, wzruszająca, piękna opowieść o miłości, przyjaźni oraz pasji. Z wielką historią w tle. Napisana lekko, ale z dbałością o styl i język.

Akcja zaczyna się współcześnie. Młoda kobieta, Hania, po różnych życiowych niepowodzeniach i niespełnionych marzeniach wyjeżdża ze Śląska do dziadków mieszkających w urokliwym dworku na Pomorzu. Ma tam leczyć duszę i szukać tematu na swoją debiutancką powieść.

Przyznam szczerze, że akurat te fragmenty niezbyt mnie zainteresowały. Dla mnie ta powieść zaczęła się tak naprawdę, gdy dziadek, Jan Dorosz, znany malarz, zaczyna wspominać dzieciństwo i młodość po tym jak jego wnuczka pokazała mu kupiony na pchlim targu portret pięknej dziewczyny.

Janek, syn krawca, w latach dwudziestych minionego wieku trafił przypadkowo wraz z ojcem do pensjonatu ,,Biała Dama". Oczywiście, nie jako mieszkaniec. Pomagał tacie, który wychowywał samotnie dwóch synów, a wśród bogatych gości kurortu szukał klientów.

Uroczy chłopiec szybko zjednał sobie serca podążających za modą kobiet, ale też poznał Klarę - niesforną córkę właścicieli. Od tej pory jego życie zmieniło się w pasmo zachwytów i rozczarowań, sukcesów i porażek.
Przede wszystkim jednak rozbudziło ambicje chłopca, któremu dane było nie tylko odwiedzać rezydencję rodziców Klary, ale bawić się i dorastać z nią oraz jej przyjacielem, nieco starszym Williamem. Nietrudno domyślić się, że piękna dziedziczka okazała się pierwszą miłością nastolatka.

Życie tej trójki zmienia wybuch drugiej wojny światowej. Nagle trzeba dorosnąć z dnia na dzień i zacząć podejmować decyzje, od których zależy życie. Na część decyzji nie ma się jednak wpływu i na tym między innymi polega dramat bohaterów.

Jak potoczą się losy głównych postaci?
Czy piękna Klara to eteryczna ciałem, ale silna duchem, zbuntowana córka bogaczy? Czy może wyrachowana famme fatale?
I jakie jeszcze tajemnice, oprócz roli portretu pięknej, nieznanej dziewczyny, poznamy podczas lektury?

Dozowanie czytelnikom napięcia i nieprzewidywalna akcja to na pewno jedne z największych atutów nowej powieści Natalii Thiel.

Nie jest to powieść historyczna, ale tło wydarzeń okresu drugiej wojny światowej zostało opisane ze znajomością rzeczy i bez łopatologii, która często pojawia się ostatnio w tego typu powieściach (i co skutecznie zniechęciło mnie do sięgania po książki niektórych autorek i autorów).
Tu udało się ukazać grozę wojny, która jawi się jako zło totalne, na które przeciętny człowiek, zwłaszcza cywil, nie ma żadnego wpływu.

Za plus uważam też kreacje postaci drugoplanowych, a nawet epizodycznych - każdy ma tu swoją historię wartą opowiedzenia i poznania. W mojej pamięci właśnie kilkoro takich bohaterów się zapisało (np. niebudząca początkowo sympatii, wręcz odpychająca Irene, czyli ciotka Janka - bardzo ciekawie skonstruowana).

Polecam z czystym sumieniem i radzę zarezerwować sobie czas na czytanie, bo gdy się zacznie, trudno skończyć (ja zarwałam noc, ale nie żałuję).

BEATA IGIELSKA 

Tagi:

Zobacz opinie o książce Dziewczyna z portretu

Kup książkę Dziewczyna z portretu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Walc dla Izabeli
Natalia Thiel0
Okładka ksiązki - Walc dla Izabeli

Porywająca opowieść o poświęceniu, niezłomnej walce o miłość i życie w obliczu wojennego zła Koniec czerwca 1939 roku. Izabela Langer, młoda i beztroska...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy