Dziewczyna z wieży

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Inne
ISBN: 9788328711600
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: Girl in the Tower
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 5.11 (9 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Ostatnimi czasy coraz więcej ukazuje się książek dotyczących mitologii słowiańskiej czy nordyckiej. A czy słyszeliście o rosyjskich baśniach? Jeśli nie to przenieście się do świata wykreowanego przed Katherine Arden i zanurzcie w historii, która nawiązuje do rosyjskich motywów ludowych oraz pradawnych wierzeń. Pierwsza część trylogii "The Winternight Trilogy” – „Niedźwiedź i słowik” mnie zafascynowała, zaś najnowsza druga część „Dziewczyna z wieży” mnie w sobie rozkochała.

Akcja powieści zaczyna się w niedługim czasie po wydarzeniach opisanych w pierwszej części. Wasia ucieka z domu i na swym wiernym koniu Słowiku rusza w świat. Nie chce zostać niczyją żoną a tym bardziej zostać umieszczoną w klasztornych murach. Powodem ucieczki jest także to, że w jej wsi uchodzi za zmarłą oraz za czarownicę. Żegna się z Panem Zimy i Śmierci i wyrusza w drogę. Tymczasem na dworze Wielkiego Księcia Moskiewskiego trwają walki o władzę. Okoliczne wsie napadają bandyci, którzy porywają dziewczynki. Kim są? Wielki Książę wraz z bratem Aleksandrem wyruszają, by pokonać rozbójników. Ich los przetnie się z jeźdźcem na niezwykłym koniu. W Moskwie mnich i wojownik Sasza rozpozna się z osławionym sławą jeźdźcem swoją siostrę Wasię. Dziewczyna nie chce, by na jaw wyszedł jej sekret. Czy uda im się zachować w tajemnicy jej tożsamość? Wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza że nad Moskwą i Wasią zaczną zbierać czarne chmury. Czy Wasi uda się ocalić Moskwę przed zagrożeniami czyhającymi zarówno ze strony ludzi, ale i tajemnych mocy?

Wasia nie jest już małą dziewczynką. Dziewczyna chciała oddychać pełną piersią, poczuć wolność, nie chciała żyć tak jak kobiety w tamtych czasach – albo w małżeństwie, albo w klasztornych murach. Podczas podróży z nieporadnego dziecka stała się odważną i twardą kobietą, która nie bała się stanąć do walki i poświęcić dla tych, których kochała. Fascynujący jest związek dziewczyny z Panem Zimy i Śmierci – Morozkiem. Dlaczego jej pomaga, zjawia się na jej zawołanie? Wasia, choć dorosła zachowała jeszcze naiwność i dziecinność, które nie raz były przyczyną jej kłopotów. Kilka razy żal ściskał mi serce, gdy czytałam o jej losach. Oj Wasiu, Wasiu…

Katherine Adern już w pierwszej części wprowadziła mnie w baśniowy klimat i rozbudziła moją ciekawość, co do tego, jak potoczą się losy Wasi w kolejnych dwóch częściach. Choć od przeczytania przeze mnie „Niedźwiedzia i słowika” minęło kilka miesięcy, to nie miałam problemu z przypomnieniem sobie tego, co się w nim działo. Co prawda „Dziewczynę z wieży” można czytać bez znajomości pierwszej części, ale dla zrozumienia historii Wasi polecam jednak zacząć od nadrobienia lektury. Autorce udało się oddać specyficzną dla rosyjskich pisarzy melancholię oraz tęsknotę w duszy bohaterów. Ponownie spotkamy się z bohaterami z pierwszej części i choć główną bohaterką jest Wasia, to kilkakrotnie akcję śledzimy z perspektywy jej rodzeństwa – Olgi oraz Saszy. Pojawią się także nowi bohaterowie, którzy namieszają, a wraz z nimi pojawią się i nowe czarty! Będzie tajemniczo, ciekawie i nie sposób zgadnąć, jakie jeszcze niespodzianki przygotowała autorka dla czytelnika. Magia i cudowny klimat jest tutaj od samego początku aż do końca. Książkę odkładałam z ogromnym żalem i smutkiem, nie chciałam by historia Wasi mi się skończyła. Mam nadzieję, że trzeci tom ukaże się jak najszybciej. Moim zdaniem ta część jest lepsza od „Niedźwiedzia i słowika” i aż zżera mnie ciekawość, co jeszcze spotka Wasię w ostatniej części.

„Dziewczyna z wieży” Katherine Adern mnie po prostu w sobie rozkochała. Polecam Wam gorąco obydwie części! Ostrzegam, że nie da się odłożyć książek, lekkie pióro autorki płynnie poprowadzi nas do ostatniej strony.

Tagi: Fabularyzowane mity i legendy

Kup książkę Dziewczyna z wieży

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziewczyna z wieży
Inne książki autora
Niedźwiedź i słowik
Katherine Arden0
Okładka ksiązki - Niedźwiedź i słowik

W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i...

Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje