Gambit królowej

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-08-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381910514
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: The Queens Gambit
Dodał/a opinię: Magdalena Skretkowicz

Ocena: 5.05 (20 głosów)
Inne wydania:

Książka o grze w szachy. Brzmi nudno?
Ja nie nudziłam się ani przez chwilę.

 

Nie umiem profesjonalnie grać w szachy. Znam nazwy i sposób poruszania się poszczególnych figur, ale ostatnią partię rozegrałam jeszcze w dzieciństwie i do tej pory nie odczuwam fascynacji względem tej gry. Czytając opisy poszczególnych rozgrywek, w jakich uczestniczyła Beth Harmon, nie miałam zatem zielonego pojęcia o danych strategiach.
Czy książka mi je objaśniła? Nie, ale nie czuję by musiała.

 

Opisy meczy czytało mi się zaskakująco przyjemnie. Książka uświadomiła mi ile pracy wymaga przygotowanie do zawodu szachisty i że naprawdę jest to sport – dyscyplina podczas której trenujemy umysł. Rozgrywki opisane w „Gambicie” niejednokrotnie przywodziły mi na myśl inteligencją walkę na planszy do szermierki. Uświadomiły mi też (straszliwej ignorantce jak widać), że szachy są dyscypliną drużynową. I tu pojawia się kolejne piękno tej pozycji.

Beth nie ma łatwego życia, ale i mogła mieć gorsze. Chociaż jest osobą nie wpasowującą się w standardowe kanony piękna i stereotypy, na swojej krętej ścieżce spotyka ludzi, chcących towarzyszyć jej w tej podróży. Tak jak w prawdziwym życiu jednak, nie zawsze daną podróż odbywamy z kimś do końca. Niektóre stacje przejeżdżamy wspólnie, by w końcu pożegnać współpasażera, kiedy ten wysiada na jednej z wcześniejszych stacji.
Jak dokładnie potoczyły się losy Beth zdradzić nie chcę i nie mogę. Tę przyjemność pozostawiam wam.

 

Wartwa językowa prezentuje się bardzo dobrze. Chociaż słownictwo nie zawsze jest piękne, pasuje do postaci, które wymawiają dane słowa. Autorka, co zresztą zaznacza we wstępnie, solidnie przygotowała się też do tematu. Potrafi opisywać rozgrywki zarówno w sposób profesjonalny jak i lekki – tak jakby sama z mistrzowską precyzją przestawiała na planszy bierki.

 

Jak pewnie wielu z nas, po pozycję tę sięgnęłam po obejrzeniu serialu. Trudno nie wystosować choćby krótkiego porównania wobec czegoś tak popularnego.

Czy uważam, że książka jest lepsza? Nie. Mnie osobiście bardziej podobała się ekranizacja, w której kilka wątków zostało zmienionych, kilka rozbudowanych, a emocje aktorzy przekazywali widzom w spojrzeniach i drobnych gestach. Jako zupełnemu laoikowi ciekawiej oglądało mi się poszczególne rozgrywki jako filmiki, ale z pewnością komuś obeznanemu w szachach, łatwiej było prześledzić je w książce, gdzie zostały przedstawione znacznie bardziej skrupulatnie. Obie wersje są dobre. Wybór lepszej formy, to wybór zupełnie subiektywny.

 

Oglądajcie i czytajcie. Nawet jeśli ta pozycja nie wbije was w fotel, stanowi coś naprawdę oryginalnego i pozwala spojrzeć na szachy z zupełnie innej strony. Oprócz tego książka porusza istote sprawy społeczne i ukazuje problematyczność relacji miedzyludzkich, nie przygniatając przy tym czytelnika ich

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Gambit królowej

Kup książkę Gambit królowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Przedrzeźniacz
Walter Tevis0
Okładka ksiązki - Przedrzeźniacz

W umierającym świecie, w którym ludzie są odurzeni narkotykami i pogrążeni w elektronicznej błogości, gdzie nie ma sztuki, literatury i nie rodzą się...

Człowiek, który spadł na ziemię
Walter Tevis0
Okładka ksiązki - Człowiek, który spadł na ziemię

Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy