Gambit

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788326827884
Liczba stron: 416
Dodał/a opinię: chico6401

Ocena: 5.5 (12 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

SZACHOWNICA KRZYWD

Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się powieść Macieja Siembiedy „Gambit”. To książka, wokół której po prostu musi zrobić się głośno. Nietypowi bohaterowie, zaskakujące zwroty akcji, a to wszystko w oparciu o prawdziwą historię.

Wanda Kuryło jest młodą, ambitną kobietą i świetnym strzelcem. Gdy wybucha wojna jest pewna, że jej miejsce jest tam, gdzie toczy się walka z wrogiem. Wstępuje do podziemia Armii Krajowej. Działając w konspiracji daje się poznać jako odważna i niezależna bojowniczka. Niestety, dochodzi do dekonspiracji. Ktoś zdradził i życie Wandy znalazło się w niebezpieczeństwie. Udaje jej się zbiec z niemieckiego aresztu i podjąć podziemną działalność w innej części kraju. Zakochuje się w żołnierzu o pseudonimie „Ryś”. Młodzi natchnieni są swoją miłością, ale realia wojny są okrutne. Rozdzieleni i nieznający swoich losów po wojnie rozpoczynają inne życie. Wanda podejmuje współpracę najpierw z angielskim, a później amerykańskim wywiadem. Życie kobiety szpiega toczy się wokół ściśle określonych reguł. Mijają lata. Czy Wandzie uda się kiedyś poznać prawdę o ukochanym z czasów wojny „Rysiu”? Czy legendarne złoże ropy na Podkarpaciu, które przez kolejne dziesięciolecia pozostaje w sferze zainteresowań wywiadów kilku państw naprawdę istnieje?

Gambit to ruch szachowy polegający na poświęceniu piona lub figury w celu zyskania przewagi w dalszej części gry. Wanda Kuryło i jej zaprezentowana na przestrzeni kilku dekad historia to przykład ciągłych poświęceń. Młoda kobieta, której wojna odebrała najlepsze lata życia, odebrała bliskich, odebrała miłość. Dziewczyna, która nigdy się nie poddała i uparcie walczyła o swoją niezależność. Wanda, jedyna osoba na kartach powieśći Macieja Siembiedy, która jest postacią fikcyjną. Mimo iż wydarzenia, które śledzimy w książce wydają się sensacyjne, a czasem wręcz nierealne, wszystkie one miały miejsce naprawdę. Ta historia to poruszający i jakże zaskakujący przykład tego, że najlepsze scenariusze tworzy samo życie.

Realia wojny i epoki socjalizmu, która po niej nastała, nakreślone są na łamach tej powieści tak żywo i barwnie, że po prostu wtapiamy się w ten obraz śledząc perypetie bohaterów. Bezwględna walka o przetrwanie. Walka, która nosi wiele imion. Bohaterowie i zdrajcy, mnogość ldzkich istnień rzuconych na pastwę historycznych zawirowań. Czytelnik zostaje porwany przez wartką i porywającą opowieść o tym jak niezmiernie trudno jest pozostać prawdziwym człowiekiem w czasach niepokojów i prześladowań.

Przygodowo-sensacyjna powieść, która zawiera mnóstwo rzetelnie wykonanej pracy reportersko-kronikarskiej. Maciejowi Siembiedzie udało się bardzo sprawnie wtłoczyć tę historię w ramy thrillera szpiegowskiego. Książkę czyta się z wypiekami na twarzy. Poszczególne sceny migają nam przed oczami niczym klatki filmu. Nie zabraknie zaskoczenia, nieoczekiwanych zwrotów akcji i emocji. Wiele wątków, które stopniowo układają się w całość niczym puzzle. Pozornie nieistotne, porozrzucane, w miarę, gdy zagłębiamy się w tę opowieść nabierają znaczenia. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że lektura „Gambitu”, mimo że toczy się w tak skomplikowanych czasach i relacjonuje wiele przerażających zdarzeń, jest po prostu przyjemnością. To jak układanie wieży z klocków. Kiedy staje przed nami efekt końcowy i wszystkie elementy idealnie pasują czujemy się spełnieni. Ja poczułam się spełniona po przeczytaniu tej książki. Mocnej, żywej, pełnej napięcia, która całkowiecie mnie porwała.

Ta książka zawiera wszystko to, co może zapewnić czytelnikowi literackiej frajdy : jest tu i miłość i przygoda i poszukiwanie skarbu. Trudne historycznie dzieje i róznorakie postawy ludzkie. Wiele interesujących ciekawostek i wojny światowych wywiadów. Mieszanka wybuchowa, która dostarczy zarówno mocnych wrażen jak i podrzuci tematy to refleksji. Dobrze, solidnie napisana i przede wszystkim porażająca ilekroć przypomnimi sobie, że to wszystko rzeczywiście miało miejsce.

Bardzo ważną cechą jest styl narracji autora, który jest rzeczowy i obiektywny. Podoba mi się to, ponieważ dzięki temu powieść nabiera specyficznego, chłodnego klimatu. Mimo tego, że historia toczy się z perspektywy róznych czasach i postaci pozostaje spójna i zrozumiała. Tę książkę czyta się po prostu rewelacyjnie. Jest szybko, przejmująco i tajemniczo. „Gambit” to idealna propozycja dla czytelników lubiących mocną i rzetelną literaturę, którzy nie zaspokoją się byle opowiastką i poszukują książek, które wśród napływu rynkowych nowości stanowią literacki Wersal. To zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie miałam okazję czytać. Obrazy, które nakreślił Siembieda na długo jeszcze po odłozeniu lektury stały przed moim oczami. Szybka akcja, umiejętne kierowanie osią narracji i postaci, które są realistyczne i świetnie nakreślone to głowne zalety tej powieści. Myślę, że w „Gambicie” każdy znajdzie coś dla siebie.

Postać Wandy, jak wspomniałam wcześniej, jedynej fikcyjnej osoby w tej książce, jest idealnym spoiwem tej opowieści. Na przestrzeni dekad, gdy świat dookoła kreują kolejne totalitaryzmy, Wanda zdaje mi się być jedyną prawdziwą wojowniczką. Osobą, która nigdy nie porzuciła swej misji i która mimo wielu przeciwności losu pozostaje wierna swoim ideałom. Jednocześnie nie jest to jakaś przejaskrawiona bokaterka. Bardzo zgrabnie wykreowana i dająca się polubić postać. W jej męstwie i harcie ducha jest coś budującego. W świecie, który zabija nadzieję, Wanda pozostaje gwiazdą na ciemniejącym niebie. Ogromny plus za tę postać.

Jeżeli lubicie niejednoznaczne, pełne pasji i sensacji historie, które pobudzają i dają wspaniały zastrzyk literackiej adrenaliny, to „Gambit” jest dla Was świetną propozycją. Ja w trakcie tej lektury byłam całkowicie zanurzona w świecie, który Maciej Siembieda tak wspaniale przełożył na język literackiej fikcji. Diabelska ocena to 5. Diabeł poleca.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Gambit

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gambit
Inne książki autora
Miejsce i imię
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - Miejsce i imię

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów...

444
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - 444

Dlaczego obraz Matejki przepowiadający losy świata do dziś pozostaje w ukryciu? Sensacyjna powieśc oparta na prawdziwych wydarzeniach. W wypadku samochodowym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W imię natury
Jędrzej Pasierski
W imię natury
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Bułgaria. Złoto i Rakija
Magdalena Genow
Bułgaria. Złoto i Rakija
Pokaż wszystkie recenzje