Gawędy o sztuce sakralnej

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-11-16
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788301183493
Liczba stron: 416
Dodał/a opinię: Justyna Gul

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Przebudzenie

Zwykle nie zastanawiamy się, jaka tak naprawdę jest sztuka sakralna. Wchodząc do kościołów czy oglądając obrazy w muzeach koncentrujemy się wyłącznie na emocjach, jakie w nas wywołują, jesteśmy pod wrażeniem siły oddziaływania oraz wzniosłości dzieł artystów. I niekiedy tylko zastanowimy się, jakie jest rzeczywiste przesłanie danego obrazu, nie skupiamy się bowiem na szczegółach czy symbolice, tymczasem to właśnie one ujawniają kunszt autora, odzwierciedlają obyczajowość danego okresu.

Mówiąc o „sztuce sakralnej”, myślimy zwykle o sztuce chrześcijańskiej, obejmującej kościelną architekturę, rzeźbę i malarstwo, a także muzykę i pieśni wykonywane podczas liturgii. Na malarstwie właśnie koncentruje się Bożena Fabiani, historyk i emerytowany nauczyciel akademicki, która zauroczona mozaiką w kościele San Clemente, a także zafascynowana materiałami dotyczącymi prac konserwatorskich nad obrazami w kościele San Luigi w Rzymie, postanowiła zgłębić temat. Tym samym mamy ogromną przyjemność wkroczyć z autorką w świat sztuki, w kolejnym już, piątym tomie „Gawęd o sztuce”. Opublikowana nakładem wydawnictwa PWN książka „Gawędy o sztuce sakralnej” to wyjątkowa propozycja zarówno dla historyków sztuki, konserwatorów, malarzy czy kulturoznawców, jak i dla wszystkich osób, do których sztuka przemawia, którzy zastanawiają się nad przesłaniem obrazów czy dokonują prób ich interpretacji.

Autorka postawiła sobie za cel ukazanie tej gałęzi malarstwa sakralnego, która wyrosła na gruncie Ewangelii. Decydując się na układ chronologiczny, książka nie tylko prezentuje dzieła godne poznania, ale i opowiada poniekąd o życiu Jezusa Chrystus. Zaczyna bowiem snucie malarskiej opowieści od sceny Zwiastowania, a następnie poprzez cuda czynione przez Jezusa, jak wskrzeszenie Łazarza czy uzdrowienie niewidomego, przez zdradę Judasza, ostatnią Wieczerzę, pojmanie Jezusa czy jego ukrzyżowanie, przechodzi do tematu Zmartwychwstania. Bożena Fabiani mówi zarówno o tym, co pojawia się na obrazach, jak i o tym, czego na nich nie ma, wyjaśnia co dany obraz przedstawia i jakie jest jego powiązanie z zapisem ewangelicznym, odsłania przed nami również zagadnienia związane z architekturą danego okresu oraz nakreśla tło historyczne czy też zwraca uwagę na przemiany społeczne.

N kartach książki znajdziemy między innymi omówienie takich dzieł, jak: fresk „Zwiastowanie” z klasztoru św. Marka, „Nawiedzenie” Rembrandta, „Rzeź niewiniątek” Pietera Bruegela St. znajdującą się w wiedeńskim muzeum,  fragment poliptyku - „Jezus nauczający w świątyni” , znajdujący się w Sienie, anonimowy krucyfiks z Asyżu (Krzyż św. Damiana) czy „Pieta” Michała Anioła Buonarrotiego.

Książka daleka jest jednak od powielania informacji dostępnych w albumach malarstwa. Nie bez przyczyny w tytule pojawia się słowo „gawęda” – każdą opowieść o dziele sztuki rozpoczyna cytat z Ewangelii wraz z komentarzem historycznym, który pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy twórca dzieła przy jego tworzeniu uwzględniał realia historyczne. W każdej z gawęd znajdziemy ponadto opis obrazu, a także informację na temat samego twórcy.

Lektura „Gawęd o sztuce sakralnej” jest wspaniałą podróżą po epokach, dziełach mistrzów, ale i wspaniałym zapisem życia i działalności Jezusa, a także jego tragicznej śmierci i Zmartwychwstania. To prawdziwie wzniosłe przeżycie szczególnie, że omawiane dzieła sztuki zostały również zilustrowane, co pozwala dokładniej przeanalizować zawarte w książce treści, a także doświadczyć tej wzniosłości, tego przebudzenia, o którym pisze autorka…

 

Kup książkę Gawędy o sztuce sakralnej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gawędy o sztuce sakralnej
Inne książki autora
Rzym. Wędrówki z historią w tle
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Rzym. Wędrówki z historią w tle

Rzym. Wędrówki z historią w tle to bardzo osobista książka Bożeny Fabiani o mieście, w którym stale się coś rodziło, coś przekształcało,...

Spotkania z Jezusem
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Spotkania z Jezusem

Tomik poezji Spotkania z Jezusem, poezji czerpiącej z Ewangelii, to zapis wydarzeń objawiających bliskość i miłosierdzie Boga, przekraczających nasze...

Recenzje miesiąca
Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz
Gladiatorzy z obozów śmierci
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Aleksandra Struska-Musiał
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Beloved. Belonging duet
Corinne Michaels;
Beloved. Belonging duet
Zjadaczka grzechów
Megan Campisi
Zjadaczka grzechów
Wszystko będzie dobrze
Ewa Maja Maćkowiak
Wszystko będzie dobrze
Zaklętym w górski kamień
Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień
Las z wełny i stali
Natsu Miyashita
Las z wełny i stali
Pokaż wszystkie recenzje