Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-08-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366217607
Liczba stron: 432
Dodał/a opinię: agulka

Ocena: 5.44 (9 głosów)

Bydgoszcz lata 70 ubiegłego stulecia, to tutaj rozgrywa się akcja kolejnej serii Edyty Świętek. Poznajemy rodzinę Trzeciaków. Historia rodzinna rozpoczyna się od dramatycznych wydarzeń na ulicy Wały Jagiellońskie, gdzie umiejscowiony był areszt śledczy. W nim to spotykamy Eugeniusza Trzeciaka urodzonego po II wojnie światowej a obecnie przesłuchiwany przez SB z powodu uczestnictwa w zamieszkach studenckich. Już w tym momencie możemy się przekonać, że powieść ta nie będzie pięknym obrazkiem historii rodziny.
Kolejnym ogniwem jest Tymoteusz najstarszy z rodzeństwa, mąż Elżbiety oraz ojciec już czwórki dzieci. Jak na ówczesne czasy wysoko postawiona osoba, pełni bowiem funkcję zastępcy dyrektora w zakładach chemicznych. Pozycja ta pozwoliła mu na otrzymanie olbrzymiego jak na te czasy mieszkania bo aż czteropokojowego. Wydawać by się mogło,że tej rodzinie nie powinno niczego brakować jednak Elżbieta nie jest szczęśliwa. Obciąża ją bardzo gromadka dzieci i brak wsparcia ze strony męża, który zdecydowanie woli bankiety, narady, zebrania i inne tego typu rozrywki po których wraca nietrzeźwy. Nie omija także towarzystwa chętnych koleżanek z pracy.
Jedyna siostra spośród rodzeństwa Agata jest nauczycielką w szkole podstawowej.  Jej rodzinka składa się z męża Wojtka oraz dwójki dzieci Beatki i Piotrusia. Agata ma słabość do mężczyzn, z tego tez powodu jej małżeństwo przeżywa wciąż trudne chwile. Obecnie jest na etapie zauroczenia kolegą z pracy przystojnym Marianem.
Najspokojniejszy żywot wiedzie Kazimierz i jego żona Ewa, oni również mają dwójkę dzieci Manuelę i Rafała, a ich wychowanie nie wszystkim w rodzinie się podoba. Może dlatego że są uczone prac domowych i ogólnej zaradności życiowej.
z powieści wyłania się ponury i bardzo siermiężny obraz tamtej rzeczywistości, gdzie olbrzymią część czasu poświęcano na zdobywanie z wielkim trudem towarów potrzebnych do funkcjonowania. Nieodłączne kolejki, załatwianie po znajomości wszystkiego to doskonałe odzwierciedlenie tytułu powieści. To także cała rzeka kłamstw, którymi karmiła ówczesna władza obywateli. A jeśli to nie skutkowało, to użycie argumentu siły zamykało usta wielu walczącym o swobodę wypowiedzi i oprawę warunków życiowych.
Powieść ta to znakomita wycieczka do czasów młodości dla pamiętających to i krotka lekcja historii ale takiej z podwórka dla tych, którzy znają to tylko z opowieści rodziców lub dziadków.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Grzechy młodości. Rzeka kłamstw
Inne książki autora
Drzewa szumiące nadzieją. Spacer Aleją Róż tom 3
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Drzewa szumiące nadzieją. Spacer Aleją Róż tom 3

Schyłek lat pięćdziesiątych. Nowohuccy robotnicy nieustannie zmagają się z licznymi trudnościami. Coraz częściej buntują się przeciw ograniczeniom narzucanym...

Łąki kwitnące purpurą. Spacer Aleją Róż tom 2
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Łąki kwitnące purpurą. Spacer Aleją Róż tom 2

Rodzina Szymczaków powraca w powieści będącej kontynuacją równie udaną, co pierwszy tom ich przygód. Edyta Świętek sprostała oczekiwaniom...

Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Pokaż wszystkie recenzje