Grzesiuk. Król życia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-01-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382950328
Liczba stron: 448
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5 (2 głosów)

Ballada o Staśku z Czerniakowa

Stanisław Grzesiuk jest jedną z najbarwniejszych postaci Warszawy dwudziestego wieku. Zadziorny, autentyczny, ukształtowany przez swoją dzielnicę człowiek o niesamowitej zdolności snucia opowieści doczekał się swojej biografii - i to nie byle jakiej.

Losy Grzesiuka większość czytelników może kojarzyć z jego książek. "Pięć lat kacetu" opisywała jego obozowe przeżycia, "Boso, ale w ostrogach" życie w przedwojennej Warszawie a "Na marginesie życia" wykluczenie osób chorych na gruźlicę oraz zmagania z chorobą. Z każdej z tych pozycji (choć z ostatniej najmniej) tchnie optymizmem i pogodą ducha. Grzesiuk z urokiem warszawskiego cwaniaczka potrafi bawić czytelników do łez, odbiera dramatycznym wydarzeniom patos oraz dzieli się ciekawymi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat otaczającej go rzeczywistości.

Bartosz Janiszewski w biografii konfrontuje się z tekstami Grzesiuka, uzupełniając je o relacje innych świadków, rozbudowanie tła oraz liczne fotografie. Całą opowieść prowadzi w bardzo klasyczny sposób, więc sama konstrukcja nie stanowi dla czytelników żadnego zaskoczenia. Zaskoczeniem natomiast jest audiobook, który jest absolutnym czytano-śpiewanym majstersztykiem. Pierwszy raz zdarzyło mi się dublować lekturę (a nie tylko uzupełniać) i z przyjemnością słuchać tego, co wcześniej udało mi się przeczytać.

"Grzesiuk. Król życia" to solidna biografia napisana lekkim, przyjemnym stylem, ale umówmy się - losy Stanisława Grzesiuka to samograj. Dla każdego, kto zna jego literackie dzieła będzie to dobre uzupełnienie wiadomości na jego temat. Dla tych, którzy jego książek jeszcze nie znają, lektura biografii może stanowić świetny pretekst do sięgnięcia po nie.

Zobacz opinie o książce Grzesiuk. Król życia

Kup książkę Grzesiuk. Król życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy