H.P. Lovecraft BIOGRAFIA

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-12-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788375064803
Liczba stron: 1180
Tytuł oryginału: H.P. Lovecraft: A Life
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Mateusz Kopacz
Dodał/a opinię: katooola

Ocena: 5 (1 głosów)

To liczące 1162 strony monumentalne dzieło jest bogatą biografią, najbardziej kompletnym źródłem wiedzy o Lovecrafcie.
To nie jest pozycja dla każdego, jest raczej dla zagorzałych fanów. Przystępnie napisana, omawia dokładnie, momentami zbyt szczegółowo jego życie, znajomości, podróże i poglądy, które z czasem się zmieniały.
Autor analizuje tu jego utwory, skąd czerpał do nich inspirację oraz jakie miewał trudności z ich publikacją, gdyż w jego czasach nie były do końca akceptowane. Lovecraft był wnikliwym obserwatorem i komentatorem tamtych lat pod względem politycznym, ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. Był bardzo skromny gdy chodzi o jego własne osiągnięcia na polu literackim. Jego poczucie estetyki nie pozwalało dopasowywać się do potrzeb rynku ani nie zgadzał się na poprawki jakich życzyli sobie wydawcy, przez co nie mamy jego spuścizny literackiej tyle ile byśmy chcieli, ale za to jest na wysokim poziomie.
Autor badaniem Lovecrafta zajmował się 25 lat i widać ogrom pracy włożonej w to dzieło, analiza wszystkich zachowanych listów, próby dotarcia do jego krewnych czy znajomych. Dokładność tej pracy pozwala nam w pełni zobaczyć obraz człowieka jakim był Lovecraft.
Gdy ją skończyłam poczułam smutek, za życia nie został należycie doceniony, był człowiekiem o genialnym umyśle, nieporadny życiowo, żyjący zgodnie ze swoimi zasadami, uchodzący nieraz za dziwaka. Taka mnie naszła refleksja, że gdyby wiedział jaki będzie miał wpływ, że będzie natchnieniem dla wielu to miałby o wiele lepsze poczucie własnej wartości. Był przede wszystkim człowiekiem, z krwi i kości, z wadami i zaletami. Odczuwał kruchość człowieka w tym całym kosmosie.
Brakowało mi tu zdjęć, ale wtedy ta księga miałaby z 2 tys. stron, wiec pomijając to zupełnie nie dziwi mnie to, że książka ta otrzymała Bram Stoker Award.

Tagi:

Kup książkę H.P. Lovecraft BIOGRAFIA

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce H.P. Lovecraft BIOGRAFIA