Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-06-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324056293
Liczba stron: 381
Ilustracje: brak
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Ocena: 5 (4 głosów)

"Ach, całe to życie, jedno wielkie qui pro quo".


 
Z pewnością wielu z was słyszało piosenkę "Miłość ci wszystko wybaczy" w wykonaniu Hanki Ordonówny, do której słowa napisał sam Julian Tuwim. Historia jakże krótkiego, ale intensywnego życia tej artystki, córki kolejarza, nazywanej polską Gretą Garbo, jest niezwykle fascynująca. I z pewnością stanowi świetny materiał do napisania zbeletryzowanej książki o możliwościach, jakie daje wiara w marzenia.


 
 
Katarzyna Droga to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako nauczycielka języka polskiego, a także jako dziennikarz i redaktor w prasie edukacyjnej oraz kobiecej. Autorka mieszka obecnie w Warszawie, ale często wraca do rodzinnego domu nad Narwią.


 
Maria Pietruszyńska przeistoczyła się z prostej dziewczyny w Hankę Ordonównę – artystkę pełną ambicji, woli walki, której nieobce były wielkie miłości, rozstania, sława i pieniądze. Książka opisuje w zbeletryzowanej formie losy tej wybitnej postaci – od nieudanego debiutu na deskach teatru po miłosny mezalians z hrabią Michałem Tyszkiewiczem i skomplikowane wojenne losy.


 
Z lektury tej książki wyłania się dość jednoznaczny obraz Hanki Ordonówny, który mogę podsumować jednym z cytatów: "Chciała jednak robić to, na co ma ochotę". Taka bowiem była ta kobieta – niezwykle fascynująca, waleczna, a do tego krucha jak porcelana. Katarzyna Droga pokazała nie tylko historię jej wielkiego sukcesu, ale równocześnie, historię jej życia uczuciowego, które było równie barwne i kolorowe, jak role odgrywane przed publicznością. Z wielką uwagą śledziłam jej losy i próbowałam zrozumieć podjęte decyzje. Jedno jest pewne – Hanka Ordonówna swoim nadzwyczaj ciekawym życiem mogłaby obdarzyć co najmniej dwa ludzkie istnienia. A jeśli wydaje się wam, że celebrytyzm to wymysł naszych czasów, poczytajcie o tym, jak wyglądało reklamowanie produktów przez artystki w dwudziestoleciu międzywojennym. Pewne rzeczy się nie zmieniają.


 
"Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie" to książka będąca niepowtarzalną wędrówką w przeszłość do szalonych lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, w których artystyczna bohema tamtych czasów jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Hanka Ordonówna na co dzień bowiem obraca się w towarzystwie samego Eugeniusza Bodo, Juliana Tuwima, Adolfa Dymszy, Fryderyka Jarossy, czy też Miry Zimińskiej. Czytelnik spotyka na kartach tej książki te i wiele innych barwnych postaci, poznając ich od zupełnie innej strony – różnego rodzaju uzależnień, ludzkich namiętności oraz bezwzględności. To zupełnie tak, jakby poznać te osoby na nowo, od tej ludzkiej, nie wyidealizowanej postaci.


 
Katarzyna Droga doskonale odwzorowała klimat i nastroje panujące w latach dwudziestych, co jest niewątpliwie wartością dodaną do całej historii życia głównej bohaterki. Dzięki autorce miałam bowiem sposobność zajrzeć za kulisy warszawskich teatrów, poznać stosunki panujące pomiędzy artystami, napić się z nimi dobrej kawy w obłokach dymu, czy też wyobrazić sobie tak szczegółowo opisywaną garderobę tamtych czasów.


 
Po skończonej lekturze zastanawiam się, czy Hanka Ordonówna była w swoim życiu szczęśliwa. Z pewnością czerpała z niego pełnymi garściami, a w dzisiejszych czasach byłaby nazywana kontrowersyjną gwiazdą. Zbeletryzowana historia jej losów okazała się dla mnie niezwykle wciągającą opowieścią, z której z pewnością zapamiętam to, żeby nie przejmować się zbytnio życiem, bo to podobno "zabawne nieporozumienie".

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Tagi:

Kup książkę Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie
Inne książki autora
Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Oto powieść – saga rodzinna – skupiona wokół białego domku, i jego mieszkańców, rodziny Janki – głównej bohaterki...

Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?

Dziedzictwo przeszłości, które buduje teraźniejszość Każda rodzina ma swoją przeszłość, historie, którymi się szczyci, lecz również...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Noc, kiedy umarła
Jenny Blackhurst
Noc, kiedy umarła
Pokaż wszystkie recenzje