Histerie rodzinne

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-04-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7839-740-3
Liczba stron: 640
Dodał/a opinię: Justyna Gul

Ocena: 4.82 (11 głosów)

Scenariusz pisany przez życie

Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, zaś niektórzy z przekąsem dodają jeszcze przestrogę, że zawsze można odciąć niechciany jego fragment. Niezależnie od tego, jakie z tą rodziną mamy doświadczenia, trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, iż jest to podstawowa komórka społeczna i to właśnie w rodzinie w pierwszej kolejności wielu z nas szuka wsparcia. I nawet jeśli pomiędzy poszczególnymi członkami nie zawsze panuje zgoda, nawet jeśli każdy ma inne zapatrywania na życie i pomysł na siebie, to w trudnych chwilach często następuje pełna mobilizacja, a zawieszenie broni umożliwia wypracowanie najlepszego z możliwych rozwiązań.

Nic zatem dziwnego, że Wiktoria, zbliżająca się do czterdziestki nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, właśnie u rodziny szuka ratunku. Dopiero zakończyła trwający osiem lat związek z tyranem, który za pomocą agresji fizycznej starał się podporządkować sobie partnerkę, teraz zatem potrzebuje miejsca, w którym mogłaby leczyć rany – szczególnie te na sercu i duszy. Bilans spędzonego u boku Pawła czasu nie wygląda ciekawie: walizka pełna biżuterii, którą wręczał jej po każdym akcie przemocy, zerwane kontakty z rodziną i przyjaciółmi, od których mężczyzna skutecznie ją odseparował, a także niskie poczucie własnej wartości. Paweł bił, bo kochał – w taki sposób racjonalizował swoje zachowanie, przynajmniej do chwili, kiedy jeszcze zależało mu na zachowaniu wobec Wiktorii pozorów. Później nie potrzebował już nawet uzasadnienia, pastwiąc się nad kobietą, wyśmiewając jej nieporadność czy mało dochodową pracę. Kiedy wreszcie zdecydowała się odejść, to do starszej siostry, Amelii, zwróciła się o pomoc, to jej dom był pierwszym portem, do którego dopłynęła.

Czy jednak można odnowić zerwane więzi? Jak obecność Wiktorii przyjmie szwagier-marynarz, z którym nigdy nie mogła znaleźć płaszczyzny porozumienia? Jak zareagują siostrzeniec i siostrzenica, w dorastaniu których nie uczestniczyła? Jak bardzo matka będzie ubolewała nad staropanieństwem córki, a sama Wiktoria, nad zmarnowanymi u boku Pawła latami? Tego właśnie dowiemy się ze słodko-gorzkiej powieści autorstwa Izabeli Pietrzyk, która wikła nas w rodzinne relacje i odsłania przed nami głęboko skrywane sekrety, która nie pozwala, by problemy zostały zamknięte w czterech ścianach. Książka „Histerie rodzinne”, opublikowana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, jest jedną z tych powieści które dowodzą, iż życie pisze najlepsze scenariusze, wystarczy tylko otworzyć drzwi do rodzinnego domu …

Wiktoria próbuje sobie od nowa ułożyć życie pod dachem Amelii, oczekując jednocześnie reakcji szwagra na jej pojawienie się i kłopoty, które z obecnością kobiety są nieuchronnie związane. Okazuje się jednak, że troska o zdanie Sławka to jeden z najmniejszych problemów, z którymi przyjdzie się Wiktorii borykać. Czeka ją bowiem próba odnowienia relacji z dwójką krnąbrnych nastolatków, które tak naprawdę jedyne czego potrzebują, to … miłość i akceptacja.

Tej miłości właśnie będą Wiktorii poszukiwały siostra oraz odzyskana przyjaciółka Anka, choć okazuje się, że o prawdziwych mężczyzn jest na tej planecie niezwykle trudno. Gdzie bowiem można spotkać odpowiedzialnego, prawdomównego, zdrowego na ciele i umyśle kandydata na partnera? Kobiety próbują dokonać tego niemożliwego wyczynu za pośrednictwem portalu dla singli, zaś rezultaty polowania przechodzą ich najśmielsze oczekiwania. Szkoda tylko, że jedyne co potencjalni towarzysze życia potrafią, to … wzbudzać nerwowy chichot, konsternację lub przerażenie. Czy pośród tych wszystkich indywiduów znajdzie się choć jeden osobnik wart uwagi?

Wiktoria nie tylko zmagać się będzie z rodziną siostry, uczestnicząc w lepszych i gorszych dla nich momentach, ale będzie również musiała odpierać ataki własnej matki, która za cel postawiła sobie zerwanie ze statusem singla przez córkę. O tym, czy powiedzie się jej intryga, jak Sławek przyjmie szwagierkę, o cieniach i blaskach rodzinnego życia przeczytać możemy we wciągającej powieści Izabeli Pietrzyk, która dostarcza wielu emocji, wywołuje uśmiech na twarzy, choć często jest to uśmiech przez łzy. Choć nie można w przypadku „Histerii rodzinnych” mówić o wartkiej akcji, to interesująca fabuła sprawia, że angażujemy się w historię zmagań Wiktorii z codziennym życiem i ze swoją rodziną, kibicujemy też bohaterce gorąco w trakcie kolejnych prób odzyskania równowagi psychicznej oraz wiary w ludzi, a przede wszystkim mężczyzn. I choć można mieć pretensję o nieco zbyt rozbudowane dialogi, choć dziwić może energia, z jaką Wiktoria stara się porządkować życie Amelii niemal zaraz po rozstaniu, to jednak po powieść sięgnąć warto i to niezależnie od naszego życiowego doświadczenia. Znajdziemy tu bowiem wiele cennych uwag dotyczących rzeczywistości i relacji rodzinnych, znajdziemy też inspirację do działania i siłę, by zacząć walczyć o swoje szczęście, by podnieść się po upadku. Znajdziemy też wiele rodzinnych historii i … histerii.

 

Kup książkę Histerie rodzinne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Histerie rodzinne
Inne książki autora
Wieczór panieński
Izabela Pietrzyk0
Okładka ksiązki - Wieczór panieński

Facetów, którzy chętnie „wpadną na kawę”, nie brakuje. Ale potrzebny jest ktoś na stałe! Renata, Izabela i Dorota, czyli nie całkiem poważne...

Drobne grzeszki
Izabela Pietrzyk0
Okładka ksiązki - Drobne grzeszki

Basia i Sandra są matką i córką. Ciężarna Basia dawno temu znalazła dom dzięki szczęśliwemu losowi, który postawił na jej drodze równie samotną kobietę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz
Gladiatorzy z obozów śmierci
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Aleksandra Struska-Musiał
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Beloved. Belonging duet
Corinne Michaels;
Beloved. Belonging duet
Zjadaczka grzechów
Megan Campisi
Zjadaczka grzechów
Wszystko będzie dobrze
Ewa Maja Maćkowiak
Wszystko będzie dobrze
Zaklętym w górski kamień
Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień
Las z wełny i stali
Natsu Miyashita
Las z wełny i stali
Pokaż wszystkie recenzje