Hyperion

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2007-01-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374800747
Liczba stron: 614
Dodał/a opinię: katooola

Ocena: 5.68 (19 głosów)

Ach! Co to była za niesamowita podróż! Przyznaję, że mi, jako osobie raczkującej w sci-fi, z początku było ciężko się wgryźć w ten wszechświat. Niesamowita wizja przyszłości, zbudowana ze dbałością o szczegóły. Bogate słownictwo, sztuczna inteligencja, wymyślne technologie, ogrom charakternych postaci i multum odniesień do religii, filozofii, literatury czy sztuki. Mam wrażenie, że co bym nie napisała, nie jestem w stanie oddać bogactwa świata wykreowanego przez Simmonsa.

Tak pokrótce o czym jest ta książka?
Świat chyli się ku upadkowi, zbliża się międzygalaktyczna wojna. Siedmioro Wybrańców, wyrusza w podróż na dziwną planetę Hyperion, na spotkanie z przerażającym Dzierzbą. Ten mityczny stwór może zna sposób by zapobiec wyginięciu ludzkości.
Każdy z nich ma do tej istoty jakąś prośbę, ale tylko jeden z nich zostanie wysłuchany, a reszta zginie. To bohaterska pełna poświęceń misja w nieznane. Czy im się uda?
To jest powieść szkatułkowa, w trakcie tej podróży poznajemy historie każdego z Wybrańców. Każdy z nich musi rozliczyć się z przeszłością i ma jakiś cel. Te historie pozwalają poznać tych bohaterów, zrozumieć motywy ich działania. Różnorakość gatunkowa tych snutych opowieści udowadnia, że autor ma niesamowitą wyobraźnię. Gra na uczuciach wyzwalając rozmaite emocje. Czujemy strach, ból, tęsknotę, lęk o zdrowie dziecka. Niektóre mocne, zadziwiające, pełne symboliki i zmuszają do rozważań filozoficzno-religijnych. Kim jesteśmy? Jaki jest sens naszego istnienia? Największe wrażenie na mnie zrobiła opowieść Kapłana oraz Uczonego.
W całej powieści czuć ducha poezji Keatsa i te intertekstualne nawiązanie wzbudza zachwyt.

Wydaje się, że to jest prawdziwa mieszanka wybuchowa, ale wbrew pozorom to wszystko się ze sobą idealnie zazębia. Należy to traktować jako wprowadzenie do większej historii. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem i tak łatwo jej nie zapomnę.

Kup książkę Hyperion

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hyperion
Inne książki autora
Ostrze Darwina
Dan Simmons0
Okładka ksiązki - Ostrze Darwina

Darwin Minor jest byłym oficerem śledczym i doktorem fizyki, najlepszym w stanach zjednoczonych specjalistą od rekonstrukcji wypadków drogowych i nie tylko...

Drood
Dan Simmons0
Okładka ksiązki - Drood

9 czerwca 1865 roku Charles Dickens – najsłynniejszy i najpopularniejszy powieściopisarz na świecie, będący u szczytu sławy i zdolności twórczych...

Zobacz wszystkie książki tego autora