II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-09-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788380796416
Liczba stron: 464
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Anna1990

Ocena: 5 (1 głosów)

O drugiej wojnie światowej powstało już wiele książek i z pewnością w bliższej i dalszej przyszłości powstanie jeszcze więcej. Druga wojna światowa to temat rzeka, który z pewnością nigdy do końca nie zostanie poznany. Jednak to nie znaczy, że nie należy się starać by poznać go jak najlepiej. Jedną z takich lektur, które mogą przybliżyć ten niełatwy temat dla naszego narodu jest właśnie II wojna światowa Polaków w100 przedmiotach. Książka ta o ostatniej wojnie opowiada w nietypowy sposób- poprzez rzeczy, które towarzyszyły Polakom w latach wojny okupacji i miejsca, w których doszło do jakiś ważnych zdarzeń. Wśród (nie)zwykłych rzeczy, które są punktem do opowiedzenia danej historii są m.in. enigma, karabin przeciwpancerny wz 35, orzeł w czapce wojskowej, kartki na żywność, młynarki, prasa, bilet do kina, kenkarta, wlepka, oficerki, list z oflagu, bydlęce wagony, barak w Auschwitz, pepesza, siekiera, czekolada Wedla, srebrna zastawa stołowa. Są też miejsca: warszawski arsenał, Knajpa za Kotarą, Kamienica przy Spiskiej 14 w Warszawie,  most Kierbedzia, Gmach PAST-y, pałac w Liwadii. Oczywiście tych rzeczy i miejsc jest 100, a więc można poznać sporo historii związanych z konkretną rzeczą lub miejscem.
Kiedy sięgnęłam po tę książkę byłam miło zaskoczona tym co znalazłam w środku. Rzecz. Zwykła rzecz, na którą często nikt zwraca się uwagi stała się motorem do opowiedzenia historii znanych i nieznanych.
Często rzeczy po prostu są. I przy konkretnym wydarzeniu czy ciągu wydarzeń nikt nie myśli o czymś takim prozaicznym jak rzecz. Tymczasem jak się okazuje one też są ważne. Każda z nich może opowiedzieć swoją historię...
Dla mnie ta książka to nowe spojrzenie na naszą historię. To poznawanie jej, nie przez konkretne wydarzenia czy postaci, ale rzeczy. Może nie wszystkie były używane codziennie przez rzesze Polaków, ale wszystkie odbiły swoje piętno na naszej historii.
A czy my współcześni czy zdajemy sobie sprawę, że rzeczy, które nas otaczają są częścią historii? Niekoniecznie. A jakimi rzeczami codziennego użytku za sto czy dwieście lat ktoś zdefiniuje nasze czasy? Zastanawialiście się nad tym? Ja do tej pory niekoniecznie. Ta książka wszystko zmieniła.
II wojna światowa Polaków w100 przedmiotach jest nowatorskim i dość ciekawym pomysłem na przedstawienie historii Polski. I chociaż przedstawione rzeczy zostały wybrane w sposób subiektywny nie można narzekać- autorzy starali się przedstawić rzeczy, które tyczyły się Polaków rozrzuconych w różnych miejscach naszego globu. Mi taki sposób przedstawienia historii przypadł do gustu. I jeśli ktoś nie boi się nietypowego przedstawienia historii powinien po tę książkę sięgnąć.

Tagi: II wojna światowa Historia przedmioty z II wojny światowej

Zobacz opinie o książce II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach

Kup książkę II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Królewski dar. Co Polacy dali światu
Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik 0
Okładka ksiązki -  Królewski dar. Co Polacy dali światu

Pierwszy tom monumentalnego dzieła poświęconego wkładowi Polaków­­ do światowego dziedzictwa kultury, nauki i ducha. Poczet  badaczy...

Sobowtóry
Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik 0
Okładka ksiązki - Sobowtóry

Sobowtóry, czyli osoby fizycznie identyczne, chociaż w żaden sposób niespokrewnione, od zawsze budziły grozę. We wszystkich podaniach ludowych obcy „brat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Syrena
Mariusz Kaszyński
Syrena
Czarcia dolina
Halina Kowalczuk
Czarcia dolina
Ostatnia nadzieja
Marzena Rogalska
Ostatnia nadzieja
Do jutra
Jeffery Deaver
Do jutra
Zagubiony, który prowadził
Aleksandra R.K. Stupera
Zagubiony, który prowadził
Bliska znajoma
Piotr Górski
Bliska znajoma
Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Red. Dominik Czapigo, z komentarzem Marcina Białasa
Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy