Inna kobieta

Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788327637611
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: The other woman
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Alina Patkowska
Ilustracje: brak
Dodał/a opinię: dorotbook
Tom 18 cyklu Gabriel Allon

Ocena: 5 (3 głosów)

Odkąd tylko pamiętam, fascynowały mnie filmy szpiegowskie, a moje serce od dawna należy do brytyjskiego szpiega, Agenta 007 – Jamesa Bonda. Choć wielokrotnie obejrzałam każdą część poświeconą temu agentowi, to zawsze oglądałam tylko filmy, nie ciągnęło mnie do takich książek. Dlaczego by nie spróbować przeczytać książkę o szpiegach? Jak postanowiłam, tak i zrobiłam. Rzuciłam się na głęboką wodę, bo bez znajomości wcześniejszych książek sięgnęłam po 18. już tom przygód Gabriela Allona autorstwa Daniela Silvy.


W odległej wiosce w górach Andaluzji pewna tajemnicza Francuzka właśnie zaczyna pracę nad pamiętnikiem. Nie będzie to przyjemna historia. Opisywać będzie człowieka, którego kochała Bejrucie, oraz dziecka, które odebrano jej w imię zdrady. Ta kobieta była jego sekretem. Francuska posiada najbardziej chronioną tajemnicę Kremla. Dawno temu, agent KGB zainstalował w sercu Zachodu Kreta, który stoi teraz na progu władzy totalnej. Człowiekiem, który może odkryć spisek jest Gabriel Allon. Legendarny konserwator zabytków i zabójca w służbie osławionej izraelskiej tajnej służby wywiadowczej już wcześniej walczył z siłami nowej Rosji, ale zapłacił za to ogromną cenę. Czy teraz uda mu się odpłacić za przeszłość? Wraz z Rosjanami przystąpi do ostatecznej rozgrywki, stawiając na szali globalny i powojenny porządek. Polowanie na zdrajcę rozpoczyna się, gdy najważniejszy agent Allona zostaje zamordowany podczas próby ucieczki do Wiednia. Poszukując prawdy, będzie musiał sięgnąć w przeszłość i doprowadzi go do największego aktu zdrady w XX wieku. Kim jest kret?


Jak już wspomniałam na samym początku, rzuciłam się na głęboką wodę. Nie wiedziałam czego się spodziewać po książce i czy bez znajomości wcześniejszych tomów odnajdę się w fabule, nie pogubię się w historii bohaterów. I muszę przyznać, że na początku byłam trochę zagubiona, bo opowiadana historia była mocno zagmatwana. Szpiedzy rosyjscy, izraelscy i angielscy, kto jest kim? Nie ułatwiały też nazwiska rosyjskie oraz mnogość pojawiających się agentów. Zastanawiałam się, kiedy pojawi się tytułowa inna kobieta i dojdę do wydarzeń związanych ze zdrajcą. Opłacało się być cierpliwym i wszelkie moje początkowe wątpliwości autor rozwiązał w połowie książki, akcja nabrała rozpędu i tak trwała aż do samego zakończenia. Choć poznałam się już dobrze z bohaterami, to oczywiście nie zabrakło tutaj elementów zakończenia. Nie udało mi się zgadnąć, kto i dlaczego został zdrajcą, marny ze mnie agent.


Choć jest to książka sensacyjna, to bardzo zdziwiła mnie oszczędna narracja autora. Choć nie zabraknie tutaj trupów, to bardzo mało jest akcji z pościgami oraz strzelaninami. Zamiast tego autor opisuje poszukiwanie prawdy i grzebanie w przeszłości, w tajemnicach dawno już zapomnianych. Nie wiem, czy tak jest we wcześniejszych częściach cyklu o Allonie, ale taki zabieg może zrazić czytelnika. Może to być także wynik eksperymentu autora, będę musiała to sprawdzić i poznać historię Gabriela od początku. Autor, by nadać w „Innej kobiecie” elementy prawdziwości przeplata bieżące wydarzenia elementami przeszłości. Wykorzystał do tego historię „Piątki z Cambridge” i opisał historię jednego z pięciu sowieckich szpiegów pod przykrywką MI6 – Kima Philby’ego. Agent wywiadu przez 20 lat przekazywał tajne informacje KGB. To z tym dżentelmeńskim oficerem związana będzie historia szpiega, którego chce schwytać Gabriel. Czy mu się to uda?


„Wszyscy przegrywamy, wszyscy oprócz Rosji” takie dobitne zdanie możemy znaleźć w posłowiu od autora. „Inna kobieta” to bardzo dobra książka ze szpiegowską intrygą w tle, która odnosi się do współczesnych trendów politycznych. Miłośnicy serii o Gabrielu Allonie nie powinni być zawiedzeni „Inną kobietą”. Przekonajcie się sami, jaką rolę w demaskowaniu szpiega odegra tajemnicza Francuzka.

Tagi:

Kup książkę Inna kobieta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Inna kobieta
Inne książki autora
Nowa dziewczyna
Daniel Silva; 0
Okładka ksiązki - Nowa dziewczyna

W ekskluzywnej prywatnej szkole w Szwajcarii pojawia się śliczna dziewczynka o kruczoczarnych włosach. Codziennie eskortuje ją ochrona, a jej tożsamość...

Zobacz wszystkie książki tego autora