Inny niż wszyscy

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2017-02-09
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-098-7
Liczba stron: 68
Tytuł oryginału: Inte som alla andra
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
Ilustracje: Pija Lindenbaum
Dodał/a opinię: Anna Globisz

Ocena: 4 (2 głosów)

Inny niż wszyscy Pera Nilssona to krótka, pisana językiem uczniowskim powiastka, za temat rozważań przyjmująca inność. Autor za punkt wyjścia biorąc zespół Aspergera diagnozowany u jednego z uczniów z klasy Dawida, Oskara, snuje opowieść o odmienności, stawiając przy tym zasadnicze pytanie: czy ktokolwiek z nas jest normalny i czy naprawdę chcemy być wszyscy jednakowi?

Dawid od zawsze przyjaźni się z Krillem i Oskarem. Chłopcy od zawsze wiedzieli, że ich przyjaciel nieco się wyróżnia: jest powolny, skrupulatny, ma olbrzymi zasób wiedzy z zakresu swoich zainteresowań i raczej woli być sam, niż w towarzystwie. Klasa przyzwyczaiła się do niego i traktowała tak samo, jak innych. Wyjątkiem był Fredrik – szkolny rozrabiaka, szukający jedynie powodu, by komuś dokuczyć.

Sprawy nieco się zmieniły, gdy wychowawczyni oznajmiła, że Oskar ma zespół Aspergera. Próbowała im wyjaśnić czym jest i czym nie jest owa przypadłość, jednak nie wszyscy uczniowie zrozumieli. Sam Dawid zaczął się obawiać, że ma to co jego przyjaciel. Tym bardziej, że szukając wsparcia u bliskich, dowiadywał się, że również jest „inny”. Owo odkrycie przyprawiało go o bezsenność do czasu, aż Oskar powiedział mu coś bardzo mądrego. Co takiego? O tym przekonacie się, czytając tę niezwykle mądrą i prostą w przekazie historię.

Nilsson za pomocą swej opowieści pokazuje, jak pięknie jesteśmy różni i jak łatwo kogoś ocenić i zaszufladkować, mimo że tak naprawdę nikt do końca nie wie, co to znaczy być normalnym. Pokazuje różne typy osobowości, wyglądu, zachowania oraz usposobienia, by podkreślić, że tak naprawdę nie ma dwu takich osób na świecie i że wszyscy jesteśmy na swój sposób inni.

 Polecam zarówno tym, którzy borykają się w  swoim środowisku z problemem odmienności w ogólnym ujęciu, jak i tym, którzy mają wokół siebie dziecko z zespołem Aspergera i chcą oswoić swoje pociechy z tym zagadnieniem. Nilsson w bardzo subtelny sposób pozwala temat zrozumieć i przyjąć jako coś naturalnego. 

 

Kup książkę Inny niż wszyscy

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Inny niż wszyscy
Inne książki autora
Na zawsze Milena
Per Nilsson0
Okładka ksiązki - Na zawsze Milena

Dawid i Milena są parą. Lecz pewnego dnia Milena przestaje zauważać Dawida. Unika go. Dawid zaczyna wątpić, czy istnieje miłość na zawsze. Bo dlaczego...

Zakochałem się w Milenie
Per Nilsson0
Okładka ksiązki - Zakochałem się w Milenie

Dawid zakochał się w Milenie. Ona jednak go nie widzi. Co powinien zrobić, żeby zwróciła na niego uwagę? Czy ma być zabawny, czy grać twardziela, a może...

Zobacz wszystkie książki tego autora