Jaina Proudmoore. Wichry wojny

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2021-06-02
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366575967
Liczba stron: 396
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Ocena: 5 (4 głosów)
Inne wydania:

   Odwieczna wojna Hordy z Przymierzem - to główny motyw ostatnich odsłon bestsellerowego cyklu fantasy "World of Warcraft", który ukazuje się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Insignis Media. I nie inaczej ma się rzecz z najnowszą odsłoną tej serii - znakomitą powieścią Christie Golden "Jaina Proudmoore. Wichry wojny", która przedstawia sobą losy pewnej odważnej czarodziejki... Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji. 

 

  Świat królestwa Azeroth uległ zniszczeniu, a popioły i gruzy kataklizmu wypełniają jego niekończące się przestrzenie. Jednak czas leczy i goi rany, a tym samym daje szansę na nowy początek, powstanie ze zgliszczy i lepszą przyszłość. Pojawia się jednak jedno ale - konflikt pomiędzy Hordą i Przymierzem, którego eskalacja grozi nową wojną. Jedyną osobą, która może powstrzymać najgorsze jest czarodziejka Lady Jaina Proudmoore, która stanie przed najtrudniejszą misją swojego życia. Misją tym bardziej skomplikowaną, iż w tym samym czasie dochodzi do kradzieży najcenniejszego i najpotężniejszego artefaktu Błękitnych Smoków...

 

  Christie Golden zafundowała nam tą powieścią fascynujące spotkanie z kwintesencją Uniwersum "World of Warcraft", czyli wizją niezwykłego świata fantasy, wojną i walką w roli głównej oraz towarzyszącą jej spektakularną przygodą, gdzie to mamy i napięcie, i humor, a też i nie zabrakło dramatyzmu ze szczyptą grozy w tle. Ta książka wyróżnia się jednak z tego schematu również tym, iż jej bohaterką jest silna, kobieca postać Jainy Proudmoore - pięknej, inteligentnej i utalentowanej w magicznej sztuce czarodziejki, która jest jedną z najbardziej poważanych i szanowanych postaci w tym niezwykłym świecie.

 

  Zgodnie z powyższym wstępem, najważniejszą postacią w tej fabularnej relacji jest właśnie Lady Proudmoore, która stara się powstrzymać widmo nowej wojny, pomaga odnaleźć skradziony artefakt Błękitnych Smoków, jak i też zmaga się z wieloma własnymi problemami. I choć główna oś wydarzeń skupia się na losach Jainy, to jednocześnie mamy przyjemność poznać tu wydarzenia z udziałem innych ważnych postaci, by wspomnieć o przywódcach Smoków i Hordy, którzy odegrają tu niezwykle istotną rolę. I tak też mamy tu akcję, jej nagłe zwroty i dramatyczne chwile..., ale nie zabrakło także klimatycznych podróży po tym świecie i ciekawego spojrzenia na politykę dwóch konkurujących ze sobą stron. 

 

  Wiele dobrego możemy powiedzieć o bohaterach tej książki, jak i też tym całym literackim świecie, jaki możemy tu podziwiać. Z pewnością najwięcej możemy powiedzieć o samej Jainie Proudmoore, która oczarowuje nas swoim silnym charakterem, umiejętnością radzenia sobie w każdej sytuacji, wielką inteligencją i skutecznością działania w tym stricte męskim, wojennym i krwawym świecie.  Niemniej i inni bohaterowie mają tu wiele do zaoferowania, by wspomnieć choćby o Bainie Krwawe Kopyto - przywódcy Orków, który jest twardym, bezlitosnym i żadnym krwi wojownikiem. Co zaś do przedstawionego tu obrazu tej powieściowej rzeczywistości, to ten zachwyca nas swoim kolorytem, mnogością ras i ich praw oraz odwagą ukazywania magicznego i wojennego oblicza tej rzeczywistości. I choć mieliśmy okazję poznać już wiele spojrzeń na to Uniwersum, to bez wątpienia to zaserwowane nam przez Christie Golden okazuje się jednym z najbarwniejszych i najciekawszych.

 

  Czytając tę powieść angażujemy się w losy jej bohaterów, poznajemy wciąż nieodkryte sekrety tego świata, jak i wreszcie cieszymy się wielką przygodą. Jednak w odróżnieniu od innych odsłon tego Uniwersum, autorka zaoferowała na tu nie tylko widowiskową akcję, walkę i magię..., ale również poruszające i dramatyczne sceny, które wywołują na naszej twarzy wielkie emocje, a nierzadko i łzę. Myślę, że można tym samym powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej dojrzałych i mocnych odsłon tej serii, co też czyni ją tak dobrą i udaną.

 

  Słowem podsumowania - powieść Christie Golden pt. "Jaina Proudmoore. Wichry wojny", to znakomita, niezwykle barwna i świetnie napisana książka spod znaku widowiskowego fantasy. To rozrywka, emocje i raz jeszcze możliwość doświadczenia jedynego w swoim rodzaju klimatu Uniwersum "World of Warcraft". Dlatego też ze swej strony gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

Tagi:

Zobacz opinie o książce Jaina Proudmoore. Wichry wojny

Kup książkę Jaina Proudmoore. Wichry wojny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy