Jak zatrzymać czas

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-04-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381163224
Liczba stron: 428
Tytuł oryginału: How to Stop a Time
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 5.6 (10 głosów)

Jak zatrzymać czas? To pytanie z pewnością zadawane było w każdej epoce przez wielu różnych ludzi. Wielu z nas bardzo boi się starości i śmierci, chciałoby się być młodym i w pełni sił zawsze. Czy zatrzymanie czasu jest możliwe? I czy byłoby błogosławieństwem, czy może przekleństwem? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam książka Matta Haiga o tytule „Jak zatrzymać czas”.

Wydawcy przyzwyczaili czytelników umieszczając krótkie streszczenie fabuły na tylnej okładce. W przypadku tej książki nie znajdziemy opisu fabuły i jeszcze mocniej książka mnie zaintrygowała. Zazwyczaj, gdy czytałam książki, w których bohaterowie byli długowieczni to były to książki o wampirach. Po przeczytaniu pierwszych zdań takie było moje pierwsze skojarzenie. Milo się jednak rozczarowałam. Bohater książki, Tom Hazard, mimo iż wygląda na 41-latka przeżył już ponad 400 lat. Wszystko to za sprawą rzadkiej przypadłości, nie starzeje się tak jak przeciętny człowiek. Dzięki temu przeżył kawał historii – był świadkiem polowania na czarownice, występował na scenie z Szekspirem, a także eksplorował odlegle morza z kapitanem Cookiem. Tom myślał, że jest jedynym człowiekiem o takiej dolegliwości, nic bardziej mylnego. Pewnego dnia odnajduje go tajemnicze Stowarzyszenie Albatrosów. Najważniejszą zasadą tej grupy jest: nigdy się nie zakochuj. Czy Tom zdoła uwolnić się od bolesnej przeszłości? Czy zdoła zatrzymać czas?

Napiszę wprost, książka wywarła na mnie duże wrażenie i spodobała mi się już po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów. Bohatera nie da się nie lubić, jego los śledzi się z zapartym tchem. Dzięki retrospekcji przenosimy się w czasie i stopniowo, powoli odkrywamy przeszłość bohatera. Wyprawę zaczynamy w XVI-wiecznej Francji i przenosimy się do epok i elżbietańskiej, wiktoriańskiej oraz do współczesnego Londynu. Czasy się zmieniają, miejsca ulegają przemianie, ale ludzie wcale nie przechodzą przemiany. Pomimo upływu wieków nadal pozostają nietolerancyjni. Nie dopuszczają do siebie myśli, że można być innym, stąd np. polowanie na czarownice, którego Tom był świadkiem. To polowanie wciąż trwa, tylko przybiera inne formy. Członkowie Stowarzyszenia żyją w ciągłym strachu, że ktoś ich rozpozna, przecież nie zmieniają się tak szybko fizycznie. Co osiem lat muszą zmieniać miejsce zamieszkania.

Tom żyje już od wielu lat i jest to życie samotne. Nie możność zakochania się jest przekleństwem długowieczności. On pragnie kochać, chce bliskości, a żyje w strachu i obawia się o bezpieczeństwo bliskich. Czy takie życie ma sens? Przecież wszyscy ludzie, którzy byli mu bliscy, już odeszli. 

„Jak zatrzymać czas” to książka przede wszystkim o odnajdywaniu siebie. Autor udowadnia, że nie potrzebujemy żyć wiecznie, bylebyśmy tylko nie zmarnowali danej nam szansy na przeżycie życia. Musimy nauczyć się żyć tu i teraz, bo przeszłości i tak nie jesteśmy w stanie zmienić.

Kup książkę Jak zatrzymać czas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak zatrzymać czas
Inne książki autora
Błyskotliwość to za mało! Dlaczego nie masz jeszcze strategii e-biznesu?
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Błyskotliwość to za mało! Dlaczego nie masz jeszcze strategii e-biznesu?

Twoja firma już jest w internecie, czy tego chcesz, czy nie.Wykorzystaj to jak najlepiej * Klucz do sukcesu w sieci: budowanie e-marki, rozpoznanie...

Wróżka Prawdomówka
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Wróżka Prawdomówka

Zabawna i urocza opowieść o wróżce, która jak koty, co muszą miauczeć, musiała mówić prawdę. Każdego dnia i gdziekolwiek, by się znalazła. Ten przymus...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje