Jak zatrzymać czas

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-04-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381163224
Liczba stron: 428
Tytuł oryginału: How to Stop a Time
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 5.56 (9 głosów)

Jak zatrzymać czas? To pytanie z pewnością zadawane było w każdej epoce przez wielu różnych ludzi. Wielu z nas bardzo boi się starości i śmierci, chciałoby się być młodym i w pełni sił zawsze. Czy zatrzymanie czasu jest możliwe? I czy byłoby błogosławieństwem, czy może przekleństwem? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam książka Matta Haiga o tytule „Jak zatrzymać czas”.

Wydawcy przyzwyczaili czytelników umieszczając krótkie streszczenie fabuły na tylnej okładce. W przypadku tej książki nie znajdziemy opisu fabuły i jeszcze mocniej książka mnie zaintrygowała. Zazwyczaj, gdy czytałam książki, w których bohaterowie byli długowieczni to były to książki o wampirach. Po przeczytaniu pierwszych zdań takie było moje pierwsze skojarzenie. Milo się jednak rozczarowałam. Bohater książki, Tom Hazard, mimo iż wygląda na 41-latka przeżył już ponad 400 lat. Wszystko to za sprawą rzadkiej przypadłości, nie starzeje się tak jak przeciętny człowiek. Dzięki temu przeżył kawał historii – był świadkiem polowania na czarownice, występował na scenie z Szekspirem, a także eksplorował odlegle morza z kapitanem Cookiem. Tom myślał, że jest jedynym człowiekiem o takiej dolegliwości, nic bardziej mylnego. Pewnego dnia odnajduje go tajemnicze Stowarzyszenie Albatrosów. Najważniejszą zasadą tej grupy jest: nigdy się nie zakochuj. Czy Tom zdoła uwolnić się od bolesnej przeszłości? Czy zdoła zatrzymać czas?

Napiszę wprost, książka wywarła na mnie duże wrażenie i spodobała mi się już po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów. Bohatera nie da się nie lubić, jego los śledzi się z zapartym tchem. Dzięki retrospekcji przenosimy się w czasie i stopniowo, powoli odkrywamy przeszłość bohatera. Wyprawę zaczynamy w XVI-wiecznej Francji i przenosimy się do epok i elżbietańskiej, wiktoriańskiej oraz do współczesnego Londynu. Czasy się zmieniają, miejsca ulegają przemianie, ale ludzie wcale nie przechodzą przemiany. Pomimo upływu wieków nadal pozostają nietolerancyjni. Nie dopuszczają do siebie myśli, że można być innym, stąd np. polowanie na czarownice, którego Tom był świadkiem. To polowanie wciąż trwa, tylko przybiera inne formy. Członkowie Stowarzyszenia żyją w ciągłym strachu, że ktoś ich rozpozna, przecież nie zmieniają się tak szybko fizycznie. Co osiem lat muszą zmieniać miejsce zamieszkania.

Tom żyje już od wielu lat i jest to życie samotne. Nie możność zakochania się jest przekleństwem długowieczności. On pragnie kochać, chce bliskości, a żyje w strachu i obawia się o bezpieczeństwo bliskich. Czy takie życie ma sens? Przecież wszyscy ludzie, którzy byli mu bliscy, już odeszli. 

„Jak zatrzymać czas” to książka przede wszystkim o odnajdywaniu siebie. Autor udowadnia, że nie potrzebujemy żyć wiecznie, bylebyśmy tylko nie zmarnowali danej nam szansy na przeżycie życia. Musimy nauczyć się żyć tu i teraz, bo przeszłości i tak nie jesteśmy w stanie zmienić.

Kup książkę Jak zatrzymać czas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak zatrzymać czas
Inne książki autora
Porażki marek. Największe wpadki rekinów biznesu
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Porażki marek. Największe wpadki rekinów biznesu

Świetnie napisana, zabawna, choć pewnie nie dla wszystkich, książka przybliżająca kulisy najgłośniejszych i zazwyczaj bardzo kosztownych pomyłek takich...

Chłopiec zwany Gwiazdką
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Chłopiec zwany Gwiazdką

Uwierz w niemożliwe! Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Pokaż wszystkie recenzje