Jesienny bluszcz

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-09-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376747187
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 4.33 (6 głosów)

Jesienna aura zachęca, by sięgnąć po książkę, zaszyć się pod kocem i czekać na wiosnę. Zachęcona opisem postanowiłam sięgnąć po książkę z jesienią w tle. „Jesienny bluszcz” był moim pierwszym spotkaniem z twórczością Magdaleny Kubasiewicz i uważam to spotkanie za udane.

Cztery bohaterki, cztery różne losy. Karina, matka trójki dzieci, cudem uratowała swoje małżeństwo z Michałem. Tylko niespodziewana ciąża uratowała małżeństwo i sprawiła, że mąż zakończył romans. Jednak zdrada wciąż kładzie się cieniem na związku Bluszczów, Karina zastanawia się, co byłoby, gdyby nie pojawianie się wymarzonego syna. Karina jest perfekcjonistką przypominającą robota, wszystko musi być idealne i obowiązywać według ustalonego harmonogramu. Pogoń za perfekcją przekłada się niestety na córki, stawiając im wymagania, którym nie zawsze chcą i potrafią sprostać. Kaśka jest zwariowaną dwudziestosiedmiolatką, która znalazła się na życiowym zakręcie. Z hukiem zaskoczyła kolejny związek, a że był to związek z szefem, to w efekcie znalazła się bez pracy i bez dachu nad głową. Impulsywna dziewczyna, która najpierw mówi a później myśli, nie wie co zrobić ze swoim życiem. Wiola jest dawną współlokatorką Kaśki. Jest też przykładem kobiety, z której partner zrobił worek treningowy. Pobita przez narzeczonego ucieka z mieszkania i nie ma gdzie się podziać. Na pomoc przychodzi jej Kaśka, która nie potrafi odmówić pomocy w obliczu nieszczęścia przyjaciółki. Jest jeszcze Anna, przybrana szwagierka Kariny, o której wiemy najmniej. Mieszka w Krakowie i opiekuje się podupadającym na zdrowiu teściem. To właśnie ona do Bluszczowego Dworu ściąga te trzy różne kobiety.

Bluszczowy Dwór, niegdyś dom pełen życia, teraz świeci pustkami. Wspomniany dom, oddalony kilka minut od Krakowa, stanie się milczącym bohaterem zmian, które nadejdą w życiu bohaterek. Karina będzie musiała znaleźć sposób, by naprawić swoje relacje z córkami i postanowić, co dalej z jej małżeństwem. Pełna kompleksów Wiola będzie musiała odbudować własną tożsamość i pewność siebie zniszczone toksycznym związkiem. Będzie musiała się nauczyć, że sytuacja, w której się znalazła, nie jest jej winą. Kaśka zaś musi podjąć najważniejszą decyzję — czego tak naprawdę chce w życiu i czy to, co czuje do niewidomego i przybranego brata Anki, Emila to na pewno miłość?
Cztery bohaterki, czy każdą z nich można polubić? Choć są zupełnie różne, to w najgorszym momencie spotkały się wszystkie w Bluszczowym Dworze i będą się wzajemnie wspierać. Myślę, że można na pewno utożsamiać się z bohaterkami. Możliwe, że każdego z nas spotkały osobiście podobne problemy, lub tylko o nich słyszeliśmy. Książka niesie ze sobą przesłanie, by nie bać się prosić o pomoc i nie bać się tej pomocy zaoferować. Okaże się, jak ważna jest siła przyjaźni i miłości, a każdy problem da się rozwiązać, choć czasami trzeba podjąć bardzo ważną decyzję. Żałuję tylko, że tak mało jest przedstawionych faktów o Annie. Również historia Emila jest interesująca, czy o także czuje coś więcej do Kaśki?

Choć spotkanie z twórczością uważam za udane, to jednak czegoś mi w tej książce zabrakło. Zawiodło mnie przede wszystkim zakończenie, które kończy się w najmniej spodziewanym momencie i tak jakby autorce zabrakło już pomysłu, co dalej. Choć jest urwane, to stwarza jednak szansę na to, by dopowiedzieć w kolejnej części historię tych bohaterek. Czy powstanie? Czas pokaże.

Zobacz opinie o książce Jesienny bluszcz

Kup książkę Jesienny bluszcz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Spalić wiedźmę
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Spalić wiedźmę

Pochodzenie Saniki, królewskiej wiedźmy, jest owiane tajemnicą. Nikt nie wie, skąd pochodzi ani kto był jej mentorem. Otaczająca bohaterkę aura...

Topienie Marzanny
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Topienie Marzanny

Dla Mary i Majki to miały być po prostu wakacje z dala od Krakowa. Niespodziewanie jednak zjazd rodzinny przeradza się w kryminalną zagadkę. Ginie Marzanna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy