Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 3

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2021-06-21
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788366128705
Liczba stron: 200
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Ocena: 5.33 (3 głosów)

   Czekaliśmy, czekaliśmy, czekaliśmy i oto dziś się doczekaliśmy zbiorczego, trzeciego już wydania komiksowych opowieści o Jeżym Jerzu! Nakładem Kultury Gniewu ukazał się właśnie najnowszy tom tej serii, na który to składają się trzy historie - „Człowiek z blizną”, „Jeż Jerzy musi umrzeć” oraz  „Dokument”.  I jak to z kultowym już dziełem Rafała Skarżyckiego i Tomasza "Lwa" Leśniaka po prostu jest, tak i tym razem czeka nas fascynująca wyprawa do komiksowego świata absurdu, groteski, rubasznego humoru i spojrzenia poprzez pryzmat krzywego zwierciadła na nas i nasz kraj. Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

 

  Jako słowo się rzekło, mamy tu do czynienia z trzema znakomitymi opowieściami o niezwykłych losach tytułowego bohatera, który tradycyjnie wikła się w mniejsze lub większe - ale zazwyczaj raczej to drugie, kłopoty. A charakter tych historii oscyluje wokół czarnej komedii, przygodowej sensacji z elementami fantastyki i odważnych nawiązań do oceny naszej współczesnej codzienności, ukazanej tu właśnie pod płaszczem absurdu, groteski i głupoty, którą cechuje jednak piekielnie inteligentne poczucie humoru Rafała Skarżyckiego...

 

  "CZŁOWIEK Z BLIZNĄ" - to bardzo rozbudowana i złożona na polu fabularnej relacji historia z Jeżem Jerzym i znanym nam doskonale rosyjskim najemnikiem - Pietią Pawłowem, w rolach głównych. Oto rosyjski żołnierz i zabójca otrzymuje zlecenie na pewnego człowieka, co wydaje się rzeczą niezwykle prostą w realizacji. Tyle tylko, że za sprawą niefortunnego zbiegu okoliczności i niewyparzonego pyska, ochroniarzem ów celu zostaje nie kto inny, jak Jeż Jerzy! I tak też rozpoczyna się przedziwna rywalizacja, która nie może się dobrze zakończyć... Jest ciekawie, sensacyjnie, ale też i bardzo politycznie na polu żartu, co osobiście wielce sobie cenię.

 

  "JEŻ JERZY MUSI UMRZEĆ" - to powrót do krótkich mini historii z Jeżem w roli głównej, gdzie to mamy przyjemność poznać perypetie Jurka z pewną damą lekkich obyczajów, jego próby oszukania komorniczego nakazu spłaty zaległości, dramatyczne okoliczności porwania przez wyznawców kultów Majów, którzy chcą złożyć go ofierze celem uniknięcie apokalipsy..., czy też chociażby konfrontację z samy szatanem, który szykuje miejsce dla Jurka w swoim piekielnym przybytku! To klasyka tej serii, moc uśmiechu, liczne zwroty akcji oraz krótkie i napakowane akcją wątki, czyli dokładnie wszystko to, za co kochamy ten cykl.

 

  "DOKUMENT" - na koniec mamy zaś najbardziej zaskakującą odsłonę tego dzieła, czyli swoistą analizę osobowości, pochodzenia i życia Jeża Jerzego, opartą na archiwalnych materiałach i zeznaniach osób, które go znają. I tak też mamy okazję poznać tu w formie tytułowych dokumentów krótkie historie z Jerzym w roli głównej, które były pierwotnie publikowane na łamach "Świerszczyka" i innych magazynów, przed rokiem 2000. A działo się tam oj działo, by wspomnieć choćby o walce Jerzego z Draculą, spotkaniu z Yetim, próbie rozwikłania zagadki upadku meteorytu tunguskiego, czy też nieświadomym uratowaniu polskiego rządu przed mocą radioaktywnego hot-doga... To znakomity pomysł na konwencję tej relacji, wiele emocji i sentymentalne wzruszenia dla tych, którzy zaczytywali się w tych historiach przed laty...

 

  Jeż Jerzy zachwyca nas swoim charakterem, luzacką osobowością, nieco chamskim obyciem, ale też i poczuciem sprawiedliwości względem tych, którzy nie zasługują na krzywdę z rąk skinheadów, polityków, czy też policji. Oczarowuje nas niezmiennie również ten przedziwny świat - na wpół realistyczny w swoim obrazie Polski sprzed kilkudziesięciu i kilkunastu lat, na wpół fantastyczny, baśniowy i rodem z powieści grozy. I wreszcie bawi nas zaserwowany tu humor, który nie uznaje żadnych świętości, wyśmiewa wszystko i wszystkich oraz przekracza wyraźnie granice przyzwoitości, co nota bene cieszy i bawi nas najbardziej!

 

  Tradycyjnie też doskonale przedstawia się ilustracyjne oblicze tej pozycji, o które zadbał oczywiście Tomasz Leśniak. Otóż oddał on w ręce czytelników niezwykle klimatyczne, pociągnięte lekką, ale też i surową kreską, a do tego bardzo charakterystyczne w swej karykaturalnej postaci, rysunki. Do tego mamy tu także mocne kolory z przewagą ciemniejszych barw, które wspólnie z konturami i bardzo udanym kadrowaniem, tworzą niepowtarzalny charakter tej opowieści. Kolejny też raz autor ten potwierdza to, że należy do czołówki najlepszych rysowników komiksów w naszym kraju.

 

  Słowem podsumowania - "Jeż Jerzy. Dzieła zebrane. Tom 3", to kolejna znakomita niespodzianka dla miłośników tej kultowej serii, ale też i okazja do poznania jej przez nowe pokolenia czytelników. Poza tym jest to naprawdę dobra, przyjemna i porywająca rozrywka, gdyż w mej ocenie nie ma lepszego pomysłu na komedię, aniżeli śmiech z nas samych i naszej codzienności. A tego na stronach tego komiksu z pewnością nie brakuje. Tym samym nie pozostaje mi nic innego, aniżeli zachęcić was gorąco do sięgnięcia po te piękne wydanie niniejszego zbioru, który to z pewnością przyniesie wam moc zabawy, przyjemności i śmiechu!

Tagi:

Zobacz opinie o książce Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 3

Kup książkę Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 3

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy