Kaktus

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Romans
ISBN: 9788382154450
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: The Cactus
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska
Dodał/a opinię: millawia

Ocena: 4.33 (3 głosów)

,,Kaktus" autorstwa Sary Haywood to szorstka opowieść o równie szorstkiej i na pierwszy rzut oka niezbyt sympatycznej bohaterce. Susan Green ma czterdzieści pięć lat i wiedzie spokojne, zaplanowane do najmniejszego szczegółu życie. Kobieta ma swoje przyzwyczajenia, natręctwa i trudny charakter, to również megalomanka, która jest przekonana o swej nieomylności. Kiedy w życiu Susan dochodzi do dwóch niespodziewanych wydarzeń, kobieta będzie musiała poradzić sobie z ich reperkusjami i podjąć trudną i mocno kontrowersyjną - z punktu widzenia czytelnika - walkę o swoją przyszłość .

Powieść Sarah Haywood to tytuł, który na pewno podzieli opinię czytelników. Ze względu na kreację głównej bohaterki, która ma trudny charakter i w wielu momentach jest mocno irytująca, ta powieść na pewno nie przypadnie do gustu sporemu gronu odbiorców. Muszę przyznać, że również ja nie polubiłam Susan, jednak wraz z rozwojem jej historii i stopniowym odkrywaniem przeszłości bohaterki oraz czynników, które ją ukształtowały zaczęłam coraz lepiej rozumieć tę postać, w pewnym momencie nawet dość mocno jej współczułam.

Sarah Haywood według mnie napisała mocno specyficzną powieść obyczajowo-psychologiczną o dojrzałej, niesamowicie pewnej siebie kobiecie, która wie, czego chce od życia i nie boi się wyciągnąć po to ręki. To również historia o skomplikowanych relacji międzyludzkich i rodzinnych. W ,,Kaktusie" czytelnik odnajdzie także wątek romantyczny - według mnie stanowi  on niestety słaby i w zasadzie zbędny element fabuły, momentami odnosiłam wręcz wrażenie, że pisarka wepchnęła ten wątek na siłę.

,,Kaktus" to już piąta pozycja wydana w ramach serii wydawniczej ,,Mała Czarna", w której ukazują się nietuzinkowe, zabawne i wartościowe powieści z nurtu literatury kobiecej. W moim odczuciu książka Sary Haywood bardzo dobrze wpisuje się w założenia serii, to zdecydowanie ciekawa, skłaniająca do refleksji pozycja, zabrakło mi w niej jednak lekkości, która była obecna w pozostałych tytułach wchodzących w skład serii, a obecny w niej humor do mnie niestety nie trafił. W mojej opinii ,,Kaktus" na tle pozostałych powieści wydanych w ramach ,,Małej Czarnej" wypada niestety przeciętnie, choć pisarka bez wątpienia poruszyła w książce interesujące motywy. 

Tagi: #literaturaobyczajowa#romans#debiut

Zobacz opinie o książce Kaktus

Kup książkę Kaktus

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Pamiętam, jak mówiłaś, że rodziny są jak więzienie, tyle, że bez szans na wyjście.


Więcej

Zerknięcie na ostatnią stronę książki to jedno. A przeczytanie jej na głos to zupełnie inna sprawa.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Reklamy