Katedry

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382301908
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: Catedrales
Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Dodał/a opinię: Agatonik

Ocena: 5.5 (2 głosów)

To na pewno wstrząsająca powieść, ale dla mnie chyba nieco mniej. Mniej, bo po fanatykach wszelkiej maści, a fanatykach religijnych w szczególności nie spodziewam się ani dobra, ani refleksji, ani moralności czy autentycznego kierowania się wartościami. Po fanatykach religijnych spodziewam się bezmyślnego podporządkowania, braku samodzielnego myślenia i nieprzyjmowania ani krzty osobistej odpowiedzialności za swoje czyny. Wystarczy, że pójdą do spowiedzi albo wyklepią "Bóg tak chciał" a już nie muszą zastanawiać się nad swoimi czynami, już sobie załatwili spokój ducha. Jakież to wygodne dla tchórzy. Bo tak, fanatykami zostają tchórze. To, czego się nie boją to krzywdzenia innych, oceniania i czynienia innych różnych okrucieństw. 

Powieść Claudii Pineiro to wiwisekcja takiej rodziny, a przynajmniej jej bezrefleksyjnej części. Porusza też parę innych ważnych tematów jak rywalizacja między siostrami, celibat i jakże aktualną w Argentynie, ale przecież też w Polsce kwestię prawie całkowitego zakazu aborcji i jej tragicznych skutków. Przejmujący jest list ojca, który pod koniec życia dokonuje swoistej spowiedzi (tym razem szczerej) dlaczego zawiódł jako rodzic. Bardzo ciekawa jest też konstrukcja książki - historię poznajemy z wielu perspektyw, co daje wielowymiarowy i całościowy obraz opisywanych wydarzeń. 

,,W Boga nie wierzę od trzydziestu lat" - to pierwsze zdanie, które przeczytamy zabierając się za lekturę. Ja też i jest mi z tym naprawdę dobrze. 

Tagi: Beletrystyka - problematyka życia wewnętrznego bóg

Zobacz opinie o książce Katedry

Kup książkę Katedry

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Czwartkowe wdowy
Claudia Pieiro0
Okładka ksiązki - Czwartkowe wdowy

Czwartkowe wdowy to powieść mistrzowsko skomponowana, gęsta i pełna niezwykle celnie sportretowanych postaci. I choć wszystko to dzieje się na drugiej...

Klątwy
Claudia Pieiro0
Okładka ksiązki - Klątwy

,,Oszołamiająca podróż do sedna nowoczesnej polityki" El Sur Gdzie leży granica lojalności? Román Sabaté, młody chłopak z argentyńskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy