Kobiety z Vardo

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324070909
Liczba stron: 400
Dodał/a opinię: annfunn

Ocena: 5.6 (5 głosów)

Zimna, surowa, przenikająca aż do kości. Poruszająca do głębi, wstrzymująca oddech i tętno, nie tylko ze względu na mroźny, norweski klimat, ale także ze względu na historię, z którą przyszło mi się zmierzyć. "Kobiety z Vardo" (bo o niej mowa) autorstwa Kiran Millwood Hargrave od wydawnictwa Znak to książka, o której na pewno długo nie zapomnę.

1617 rok. Maleńka wyspa Vardo. Zima. I kilkadziesiąt kobiet, które w ciągu jednej chwili tracą swoich braci, mężów i synów. Pozostawione samym sobie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością i poradzić z utratą bliskich. Do tego królewski edykt o polowaniach na czarownice. Nowy komisarz - fanatyk chrześcijaństwa i walki z magią. A w tle walka o wpływy w osadzie. Walka o głos. Walka o bycie sobą.

Jeden niewłaściwy ruch. Jedno nieodpowiednie słowo. Jeden kamień z wyrytą runą na szczęście. Tyle wystarczy, aby być uznaną za czarownicę i zostać spaloną na stosie. Jak porzucić dawne wierzenia, a przy tym nie wyrzec się swoich korzeni, nie wyrzec się samej siebie? Odpowiedzi na te pytania szukają nie tylko bohaterki powieści, ale również sam czytelnik. Ja szukałam ich przez całą lekturę i rozmyślam nad nimi nadal.

Czy należy się wyrzec swoich korzeni, wiary i poglądów na rzecz bezpieczeństwa i spokoju? To trudne pytanie. I odpowiedź, jaka by nie była, wymaga odwagi. Nie wiem, czy mam jej w sobie tyle, aby na nie odpowiedzieć. Ale czy mogłabym osiągnąć spokój, nie będąc w zgodzie z własnym sumieniem? Chyba nie... Dlatego może lepiej zaryzykować, choćby za cenę własnego życia?

Historia kobiet z Vardo bardzo mnie poruszyła. Język, jakim posługuje się Kiran Millwood Hargrave po prostu zachwyca. Choć początek powieści jest trochę wolny i przytłaczający, trzeba się "wgryźć" w ten styl i tę historię. Opisy krajobrazów, codziennego życia i rytuałów są bardzo realistyczne, momentami czuć smak soli w ustach. A emocje, które targają bohaterkami (zwłaszcza Maren i Ursą), udzielają się czytelnikowi.
Powieść piękna, nieprzeciętna, bardzo kobieca.
Polecam zwłaszcza fanom literatury pięknej oraz literatury feministycznej.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Kobiety z Vardo

Kup książkę Kobiety z Vardo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Dziewczynka z atramentu i gwiazd
Kiran Millwood Hargrave0
Okładka ksiązki - Dziewczynka z atramentu i gwiazd

Pełna przygód i magii, wciągająca opowieść o odwadze i przyjaźni! ,,Arinta była bardzo odważną dziewczyną. Mieszkała w samym środku wyspy Moya...

Wyspa na końcu świata
Kiran Millwood Hargrave0
Okładka ksiązki - Wyspa na końcu świata

Autorka bestsellerowej Dziewczynki z atramentu i gwiazd powraca z piękną, magiczną opowieścią o przyjaźni i tolerancji. Dokoła przejrzysty ocean, błękitny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy