Koci Zaułek

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788328084483
Liczba stron: 192
Język oryginału: polski
Ilustracje: Joanna Rusinek
Dodał/a opinię: martucha180
Tom 1 cyklu Koci Zaułek

Ocena: 5 (2 głosów)

Kolorowa okładka od razu skradła me serce, tak jak i książeczka, choć jestem psiarą, a nie kociarą. Koty (te z fundacji) zerkały na mnie niemal z każdej strony, jakby pilnowały mnie, czy uważnie czytam. To zasługa ilustracji Joanny Rusinek. Szkoda tylko, że są one czarno-białe, a nie kolorowe.

Julka Majewska jest kociarą na pełen etat. Jej problemy z matematyką i miłość do kotów wypełniają jej życie. Wprawdzie to ona jest osią tego tomu, lecz czytelnik poznaje jej przyjaciółki. Ola tańczy, zapominalska Lena gra w piłkę nożną, Zuza zmienia swe pasje i opiekuje się młodszym bratem. No Name to grupka zwyczajnych uczennic, z którymi łatwo się zidentyfikować.

W tej niepozornej na pierwszy rzut oka książce dla dzieci autorka zawarła kilka ważnych tematów, problemów. Bezdomne koty to główny wątek, który poruszy każdego, kto kocha te futrzaki i zwierzęta w ogóle. Każde dziecko znajdzie tu podstawową wiedzę na temat opieki nad kotami, ich potrzeb i zabawek, działania fundacji, organizowania akcji charytatywnych. Pozna też koty z fundacji - Jego Puchatość vel Prezes, Miss Lisek, Tobiego, Wedla, Olafa, Plamkę. Poświęcanie wolnego czasu, troska o bezdomne zwierzęta, podejmowanie działań na rzecz znalezienia mruczkom nowych domów są nie tyle codzienną bohaterek, co ich wielką pasją i miłością. Bo trzeba Wam wiedzieć, że z kart książki buchają wielkie pokłady bezwarunkowej miłości do kotów.

W naturalny sposób bohaterki zachęcają każdego do adoptowania kota. Nie tylko tych literackich, ale także prawdziwych. Autorka w subtelny sposób uświadamia młodemu czytelnikowi prawdę i potrzeby fundacji zajmujących się bezdomnymi zwierzętami i schronisk. Pokazuje, jak podejmować różnego typu działania, zorganizować akcje charytatywne i jak je promować. I tu podkreśla, jak ważna jest współpraca w grupie, różnorodność pomysłów, dzielenie się zadaniami.

Bardziej przyziemne i znajome okażą się tematy typowo nastoletnie - codzienne życie w szkole, czyli problemy z nauką, podziały w klasie, sympatie i antypatie, obmawianie innych, a także radości i smutki oraz kłótnie i zwołanie Sztabu Kryzysowego. Łatwo się pokłócić, trudniej pogodzić. Jak to zrobić, zajrzyjcie do książki. Do tego dochodzi opieka nad rodzeństwem i pierwsze zauroczenia. Zuzce wpadł w oko siódmoklasista. Autorka stawia na przyjaźń, dobre relacje, ale nie unika trudnych tematów. Widać, że zna problemy nastolatków oraz typowo młodzieżowe słownictwo. OMG!  

,,Koci Zaułek" to książka dla dzieci promująca adopcję kotów, podejmowanie wspólnych działań na rzecz zwierząt, poruszająca typowe problemy młodszych nastolatek. Moim zdaniem powinni przeczytać ją także dorośli, by łaskawszym okiem spojrzeć na obecność mruczka w domu i zaangażować się w pasje swoich i dzieci. Ciepła, mądra opowieść dla każdego napisana przystępnym stylem z nutą humoru.

Tagi: koty dla dzieci przyjaciółki Światowy Dzień Zwierząt fundacja wolontariuszki miłość do kotów opieka nad kotami audycja radiowa Koci Zaułek

Zobacz opinie o książce Koci Zaułek

Kup książkę Koci Zaułek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Wielka afera w teatrze lalek
Beata Sarnowska 0
Okładka ksiązki - Wielka afera w teatrze lalek

Detektywi z Olsztyna znów w akcji! Podczas spektaklu w Olsztyńskim Teatrze Lalek w niewyjaśnionych okolicznościach znika pochodząca z Kopenhagi...

Tajemnica zaginionej kotki
Beata Sarnowska 0
Okładka ksiązki - Tajemnica zaginionej kotki

Olsztyńska bibliotekarka wyjeżdża na urlop i zostawia Teośkę, rasową kotkę, pod opieką Zuzy i Kamy. Kiedy Teosia znika w tajemniczych okolicznościach,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy