Kolor purpury

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7200-083-2
Liczba stron: 261
Dodał/a opinię: agusia97

Ocena: 4.8 (10 głosów)

Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeczy, jeśli chodzi o tę książkę, jest język . Autorka w znakomity sposób naśladuje sposób mówienia niewyedukowanych, czarnoskórych mieszkańców Ameryki.

"Kolor purpury" porusza dwie ważne kwestie dotyczące problemów społecznych widocznych głównie w tamtych czasach. Pierwszy z nich to rasizm, a drugi dyskryminacja płciowa. Główną bohaterką jest kobieta, której dotyczą oba te problemy.  Celia opisuje swoją codzienność w listach skierowanych do Boga. I choć są one w dużej mierze niegramatyczne i niepoprawne językowo, to moim zdaniem, dzięki temu wydają się być bardziej szczere i wiarygodne.  Alice Walker nie zmusza swoich bohaterów do wypowiadania kwestii, które brzmiałyby  dziwnie i  sztucznie. 

Bardzo ciekawa jest przemiana jaka zachodzi w głównej bohaterce. Z dziewczyny, która ze spokojem akceptuje swój los, staje się kobietą świadomą swoich preferejcji oraz możliwości.  

Drugi, bardzo interesujący wątek, dotyczy siostry Celii, która postanawia wyjechać do Afryki by tam pomagać mieszkańcom tego biednego regionu. Bardzo wyraźnie widać różnicę pomiędzy siostrami, szczególnie w edukacji.  Fragmenty pisane z perspektywy Netii są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim możemy lepiej zaobserwować jak wyglądało życie w tamtych czasach w Afryce, która staje się coraz bardziej eksplatowana przez Europejczyków.

"Kolor purpury" to jedna z tych książek, które powinno się przeczytać, nie bez powodu znalazła się na liście stu książek, które każdy powinien znać sformułowaną przez BBC. 

Zobacz opinie o książce Kolor purpury

Kup książkę Kolor purpury

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy