Królestwo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308068007
Liczba stron: 352
Dodał/a opinię: Krystian Ozon

Ocena: 5 (12 głosów)
Inne wydania:

"Bycie człowiekiem w roku 1937, 1939 i 1942 oznacza ich tożsamość, że to ten sam człowiek, ale czy nie jest to założenie zbyt odważne, oparte na fałszywej intuicji, na fałszywym przeżyciu czasu?" 


Jest takie niemieckie określenie hassliebe - gwałtowne uczucie oscylujące między miłością i nienawiścią. Dla mnie jest ono motywem przewodnim tej powieści. Z jednej strony opisuje relacje narratorów względem upadłego" Króla" Jakuba Szafiro. Z drugiej jest wyrazem emocjonalnego przywiązania Jakuba do Warszawy, do Polski. 


Twardoch opisuje Królestwo upadłe, z Królem pogrążającym się w letargu. W tej wizji życiem człowieka rządzi chaos. 


Piętno wojny jest dla nas współczesnych niewyobrażalne. Bierne i beznadziejne trwanie, sny o przeszłości. Wreszcie okrucieństwo, degradacja, wrogość i niezrozumienie. Trudno oceniać z dzisiejszej perspektywy tamtych ludzi i ich postępowanie. Nie można go jednak przemilczeć. Nie można dopuścić, by się powtórzyło. 

Kup książkę Królestwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Królestwo
Inne książki autora
Morfina. Audiobook
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Morfina. Audiobook

Bestsellerowa powieść Szczepana Twardocha w wyjątkowej interpretacji Macieja Stuhra! Bóg? Honor? Ojczyzna? Morfina! Konstanty Willemann, warszawiak...

Sternberg
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Sternberg

Dwaj arystokraci, hrabiowie Sternberg, podejmują walkę z żądnym krwi i opanowanym rewolucyjnym szaleństwem motłochem. Zwyciężają, lecz ich zwycięstwo niesie...

Zobacz wszystkie książki tego autora