Kruki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-06-21
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788382025897
Liczba stron: 272
Dodał/a opinię: Anna1990

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Nad przemyskim grodem zaczęło gromadzić się spore stado kruków. To oznaczało kłopoty. Duże kłopoty. Ta niecodzienne sytuacja martwi żercę, który sprawuje opiekę nad świątynią Swaroga. Mężczyzna obawia się, że nadchodzą niebezpieczne czasy. By rozwiązać problemy, które zaczynają się piętrzyć, zwraca się o pomoc do Wiedmy. Ta jej nie odmawia, ale z czasem przekonuje się, że przeszkody, które się piętrzą są bardzo potężne.

Z roku na rok mamy coraz więcej książek, których akcja dzieje się na ziemiach polskich w epoce przedchrześcijańskiej. Powinnyśmy się z tego cieszyć, bo mogą one stanowić pierwszy krok ku poznaniu naszych słowiańskich korzeni. Jedną z takich książek są Kruki. Oto ona zabiera czytelnika do tajemniczego, trochę egzotycznego świata, który istniał przed ponad tysiącem lat. Ten świat określiłabym jako mroczny i nieprzewidywalny. Człowiek był wtedy tylko igraszką losu. Jego życie zależało od humoru wielu bogów, których należało przebłagać składając często krwawe ofiary. Tym zajmowali się żercy. O pomoc ludzie zwracali się również do wiedźm, które m.in. leczyły. Jedną z nich była główna bohaterka, Biwia.

Jej życie nie należało do najłatwiejszych. Miało nie tylko pokusy jako człowiek, ale również jako wiedźma. Nie raz będąc w centrum wydarzeń była narażona na utratę zdrowia a nawet życia a trzeba przyznać, że w jej życiu było wiele ważnych dla społeczności wydarzeń.

To sprawiło, że fabuła nie zwalniała ani na chwilę. Czytelnik ma szansę być świadkiem wydarzeń, które w tamtym czasie, w świecie śmiertelników były na porządku dziennym oraz takich, które swoje źródło miały w świecie nadnaturalnym. Oba te światy przenikały się i wpływały na siebie nieustannie.

Kruki to książka, w której świat śmiertelników nieustannie przenikał się ze światem słowiańskich bóstw i demonów. To lektura o czasach ukrytych w mrokach czasów, niemal zapomnianych. Dzięki Krukom poznajemy cienie i blaski tamtych niełatwych czasów, bolączki zwykłych ludzi i przede wszystkim folklor. Życie, które wieść mogliby zwykli ludzie gdyby istnieli miesza się z silną wiarą w nieustanne ingerencje bóstw, demonów itp. To niezwykle klimatyczna historia, która zawiera sobie wiele prawd, które dla współczesnego człowieka mogą być kompletnym absurdem. Po pierwsze po zachowaniu zwierząt można sporo wywnioskować. Trzeba tylko dobrze obserwować co się wokół nas dzieje a po jakimś czasie będziemy wiedzieli co oznacza konkretne zachowanie u zwierzęcia. Po drugie autorka pokazała, że pielęgnowanie w sobie negatywnych emocji i braku chęci wybaczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami dla jakości naszego życia. Dzięki wybaczeniu sobie i innym życie staje się bardziej radosne i harmonijne. Jednym słowem prostsze.

Niesamowity, momentami mroczny klimat, świetnie zarysowanie postaci, fabuła trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony, akcja dziejąca się w czasach przedchrześcijańskich to elementy, które sprawiają, że czas z Krukami nie można uznać za zmarnowany.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Kruki

Kup książkę Kruki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Wiedma
Monika Maciewicz0
Okładka ksiązki - Wiedma

Czy wiedźmy latają na miotłach? Jak wygląda sabat? Których ziół użyć w razie choroby?Poznaj świat rytuałów i zaklęć. Świat, w którym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy