Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać

Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2017-05-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788365650085
Liczba stron: 112
Ilustracje: Francoize Boucher
Dodał/a opinię: Anna Globisz

Ocena: 3.8 (5 głosów)

Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać to publikacja nietuzinkowa i wyjątkowa.

Składają się na nią argumenty, mogące posłużyć w debacie na temat wartości czytania i istoty książek. Część z nich jest poważna, część zaś napisana z przymrużeniem oka. Całość ujęta została w formie grafik, typografii, ilustracji, chmur dialogowych oraz innych form przypominających tę umieszczoną na okładce. Rozwiązanie graficzne przypomina nieco formułę publikacji Zniszcz ten dziennik, jednak treść jest daleka od wspomnianego bestselleru. Mówi nie o niszczeniu, lecz o tworzeniu – miłości do książek (nawet jeśli sam proces czytania wciąż pozostanie bez pozytywnych konotacji). 50 argumentów zawartych w publikacji z całą pewnością przekona niezdecydowanych. Z tekstu dowiecie się m.in. że książka pozwala na przebywanie w ciszy; ratuje, gdy ktoś nakryje Was nago; nigdy nie złapie wirusa; nieczuła jest na awarie prądu; nigdy się nie psuje; ma bardzo długą datę ważności; żywi mózg i sprawia, że rośniesz.

Autorka zdradza młodemu czytelnikowi, któremu dedykowane jest wydanie, jaką magiczną moc posiadają książki i w jak wielu przypadkach mogą być one pragmatyczne – nawet jeśli dziecko nie doceni czytania, z całą pewnością przekona się o użyteczności słowa pisanego i słowa drukowanego. Sądzę jednak, że to wcale nie dziecko nieczytające jest adresatem książki, lecz właśnie to, które z lektury uczyniło sobie zajęcie ulubione – to właśnie ono w dwójnasób doceni humor i zawarte w tekście argumenty. Ba! Będzie mogło dodać własne, na które pomysłów z całą pewnością mu nie zabraknie.

Pisarka zachęca do eksplorowania wnętrza książki, będącego obietnicą odkrycia największych sekretów, dostępnych tylko nielicznym. Interesujące rozwiązanie graficzne przyciągnie uwagę każdego młodego czytelnika, tym bardziej, że dobór kolorów także nie został pozostawiony przypadkowi – żywe barwy – mocny błękit, kontrastujące ze sobą biel i czerń oraz fluorescencyjny pomarańcz przyciągają wzrok i nie pozwalają nad lekturą przysnąć – wizualnie zaraża ona dobrą energią, przedstawiając książkę, jako wielką wartość do odkrycia. Ponadto jest niejako gotową kampanią reklamową dla czytania – każda kolejna strona to promująca pasję grafika, którą aż chce się dzielić ze światem. Gotowi do szerzenia wirusa książkoholizmu?

 

Kup książkę Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać