Księga zachwytów

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-03-17
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788326823350
Liczba stron: 256
Dodał/a opinię: kimkozak

Ocena: 6 (2 głosów)

To, zdaje się, pierwsza książka z dziedziny architektury – nie licząc lektur z historii sztuki nas studiach, po jaką sięgnęłam. Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać, ale się nie zawiodłam.

Książka przemyślana od początku do końca. Bardzo ładnie i estetycznie wydana, pomysłowa i symboliczna okładka. Zerkam na ostatnią stronę, sprawdzając, kto za nią odpowiada – Fajne Chłopaki – no tak, wcale mnie to nie dziwi.

Księga Zachwytów przedstawia przeszło setkę obiektów architektonicznych powstałych na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej. Dobór takich, a nie innych jest czysto subiektywny, co autor podkreśla jeszcze we wstępie. Każdy z obiektów opatrzony jest zdjęciem. To, co mnie zachwyciło, to fakt, z jaką dokładnością Filip Springer opisuje każdy kolejny, architektoniczny, tytułowy „Zachwyt”.  Zachwyt w cudzysłowie, ponieważ nie wszystkie miejsca znalazły się w książce z racji swojego piękna i unikatowości w pozytywnym wydaniu. Takich jest zdecydowana większość, nie mniej jednak kilka bubli też się znalazło. Autor opowiada o sprawach czysto technicznych, o materiałach użytych do budowy, o kontekście historycznym, o warunkach i nastrojach politycznych, w jakich budynek był projektowany i stawiany, o samych funkcjach gmachu i nawiązaniach oraz inspiracjach architektów podejmujących się projektu. Nie brakuje fachowej wiedzy i nazewnictwa, faktów historycznych i własnej opinii o każdym jednym z opisywanych.

Pozycję czyta się bardzo dobrze. Autor opisuje obiekty zgodnie z ich położeniem geograficznym, idąc od Pomorza Zachodniego, przez Mazury, Wielkopolskę, aż po Mazowsze, Dolny Śląsk, Małopolskę, skończywszy na Podkarpaciu.

Czytając książkę ma się wrażenie zwiedzania wybranych miast i obiektów.

Rozszerzeniem treści jest wskazywanie przez autora dodatkowych pozycji z dziedziny architektury, które mogą stanowić niejako dopełnienie opisywanych przy danym budynku zagadnień.

Kup książkę Księga zachwytów

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga zachwytów
Inne książki autora
Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny...

13 pięter
Filip Springer0
Okładka ksiązki - 13 pięter

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali...

Recenzje miesiąca
Escape book
Ivan Tapia
Escape book
Post scriptum
Milena Wójtowicz
Post scriptum
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
Maja Lidia Kossakowska
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
O Chinach
Henry Kissinger
O Chinach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy