Księga zachwytów

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-03-17
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788326823350
Liczba stron: 256
Dodał/a opinię: kimkozak

Ocena: 6 (2 głosów)

To, zdaje się, pierwsza książka z dziedziny architektury – nie licząc lektur z historii sztuki nas studiach, po jaką sięgnęłam. Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać, ale się nie zawiodłam.

Książka przemyślana od początku do końca. Bardzo ładnie i estetycznie wydana, pomysłowa i symboliczna okładka. Zerkam na ostatnią stronę, sprawdzając, kto za nią odpowiada – Fajne Chłopaki – no tak, wcale mnie to nie dziwi.

Księga Zachwytów przedstawia przeszło setkę obiektów architektonicznych powstałych na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej. Dobór takich, a nie innych jest czysto subiektywny, co autor podkreśla jeszcze we wstępie. Każdy z obiektów opatrzony jest zdjęciem. To, co mnie zachwyciło, to fakt, z jaką dokładnością Filip Springer opisuje każdy kolejny, architektoniczny, tytułowy „Zachwyt”.  Zachwyt w cudzysłowie, ponieważ nie wszystkie miejsca znalazły się w książce z racji swojego piękna i unikatowości w pozytywnym wydaniu. Takich jest zdecydowana większość, nie mniej jednak kilka bubli też się znalazło. Autor opowiada o sprawach czysto technicznych, o materiałach użytych do budowy, o kontekście historycznym, o warunkach i nastrojach politycznych, w jakich budynek był projektowany i stawiany, o samych funkcjach gmachu i nawiązaniach oraz inspiracjach architektów podejmujących się projektu. Nie brakuje fachowej wiedzy i nazewnictwa, faktów historycznych i własnej opinii o każdym jednym z opisywanych.

Pozycję czyta się bardzo dobrze. Autor opisuje obiekty zgodnie z ich położeniem geograficznym, idąc od Pomorza Zachodniego, przez Mazury, Wielkopolskę, aż po Mazowsze, Dolny Śląsk, Małopolskę, skończywszy na Podkarpaciu.

Czytając książkę ma się wrażenie zwiedzania wybranych miast i obiektów.

Rozszerzeniem treści jest wskazywanie przez autora dodatkowych pozycji z dziedziny architektury, które mogą stanowić niejako dopełnienie opisywanych przy danym budynku zagadnień.

Kup książkę Księga zachwytów

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga zachwytów
Inne książki autora
Miedzianka. Historia znikania
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Miedzianka. Historia znikania

Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka - niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody...

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wszechświaty
Leonardo Patrignani
Wszechświaty
Święta dobrych życzeń
ks. Jan Twardowski
Święta dobrych życzeń
Franek i miotła motorowa
Agnieszka Frączek
Franek i miotła motorowa
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Brigitte Wilmes-Mielenhausen
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy