Lęk

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Horror
ISBN: 9788377313974
Liczba stron: 343
Dodał/a opinię: Wioleta Ślezińska

Ocena: 5.71 (7 głosów)

Czym tak naprawdę jest lęk? Czy jedynie podskórnym, emocjonalnym przeczuciem, że wkrótce coś niebezpiecznego stanie na naszej drodze? Lęk wyniszcza, oplata człowieka i stopniowo zabija to co racjonalne. Bo jak bronić się przed czymś czego nie ma? W ,,Lęku" Tomasza Sablika odkryjemy pod jak wieloma postaciami potrafi kryć się ten potwór.

 

Pustynia

Świat się skończył. Wokół rozbrzmiewają jedynie dźwięki natury. Tajemnicza zaraza objęła władzę nad cywilizacją i obróciła ją w pył, pozostawiając przy życiu jedynie nieliczne jednostki. Taką konwencję świata serwuje czytelnikom Tomek w swojej najnowszej książce. Rzeczywistość przepełniona jest bólem i samotnością. Świat, choć pusty nie stanowi dla ocalałych zagrożenia, jednak oni nie czują się w nim bezpiecznie. Lęk, ten podskórny, pierwotny z każdym kolejnym dniem coraz mocniej ingeruje w ich życie. Mechaniczne przyzwyczajenia i bezcelowa egzystencja wypełniają im dni. Cała historia dość mocno została oparta na wierze Jakuba, który w niej pokłada ostatnią nadzieję. Dlatego też autor bardzo duży nacisk położył w historii na metaforyczne i symboliczne znaczenia. Jednak nie są proste symbole. Wiele z nich jest ambiwalentnych. Pustynia, wokół której dzieje się wiele i mocno odbija się w psychice bohaterów ma w ,,Lęku" znaczenie zarówno wolności, dzikości, jak i niewoli. Bohaterowie choć wolni, niczym fizycznie nieskrępowani to i tak są uwięzieni. Również wróble w kontekście wydarzeń nie zostały umieszczone w historii przypadkowo. Bo tak samo, jak zmienił się świat, tak po przybyciu tajemniczego gościa zmieniają się bohaterowie. Przemiany są widoczne gołym okiem, a Jakub nawet nie zauważa, gdy Żywia pozbawia do boskiej opieki. O tego momentu losy czwórki ocalałych pędzą ku przepaści, z której nie ma odwrotu.

Bohaterowie, choć niesamowicie irytujący, wykreowani zostali bardzo dobrze. Każdy z nich ma swoją historię, problemy i troski. Wszyscy na swój sposób walczą o kolejny dzień i starają utrzymać się w ryzach rzeczywistości. Paradoksem jest postać Żywii, która zamiast uosabiać to, co w bogini słowiańskiej największe, w ,,Lęku" jest całkowitym przeciwieństwem. Amadea z kolei wykonała swoje zadanie, tak jak została do tego stworzona.

 

Podsumowanie

,,Lęk" jest historią złożoną i niejednoznaczną. Historia rozwija się wolno, lecz nie ma w niej ani trochę nudy. Będzie za to złość i irytacja decyzjami bohaterów. Nie bardzo lubię, gdy okazują się łatwowierni i momentami zaślepieni. Ale zdaję sobie sprawę, iż tacy musieli być w tej historii. Wielki plus za to, że Tomek oprócz tworzenia wciągającej fabuły, ukrywa pod nią drugie dno, przepełnione symbolami i metaforami. Lekkie pióro autora płynnie prowadzi czytelnika przez intrygującą fabułę do otwartego zakończenia, które budzi więcej pytań niż daje odpowiedzi i każe czytelnikowi zastanowić się nad tym co przeczytał. Myślę, że w ,,Lęku" każdy znajdzie coś innego. Dokopie się do własnych przemyśleń i dostrzeże coś, czego być może nawet sam Tomek nie starał się ukrywać. Warto także zwrócić uwagę na oprawę graficzną książki. Dawid Boldys wykonał fenomenalną robotę, świetnie oddając klimat historii.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Lęk

Kup książkę Lęk

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Winda
Tomasz Sablik0
Okładka ksiązki - Winda

O czym opowiada „Winda”? O czającym się w miejskich zaułkach mroku, o zaginionej dziewczynie; o młodym chłopaku, który zobaczył więcej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy