List z powstania

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-07-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376747132
Liczba stron: 352
Dodał/a opinię: Monika Chmielewska

Ocena: 5 (38 głosów)
Inne wydania:

Maria i Juliusz Bońkowscy mieszkają na warszawskim Żoliborzu. Mają piękną willę, dwie córki i miłość. Wszystko wydaje się być idealne, lecz nie w czasach, gdy na świecie panuje wojna. Młodszą córkę wywieźli z domu, lecz sami pozostali na miejscu, czekając na wieści od swej pierworodnej, która bierze udział w powstaniu. Nie przyjdzie im doczekać się dobrych wieści, gdyż zostają zamordowani. Dzieci stają się sierotami. Wojna się kończy i jedna z nich trafia do sierocińca, a druga uznana jest za zaginioną. Julia do końca swych dni będzie poszukiwać swej starszej siostry. Poniesie wiele konsekwencji swych wyborów, a niektóre z nich będą bardzo bolesne.

Takich powieści jak ta nie da się zapomnieć. Po przeczytaniu pozostają w pamięci na zawsze. Mogę śmiało napisać, że już kilka książek wojennych mam za sobą i za każdym razem wywołują we mnie wiele emocji. Niestety przeważa smutek, strach, żal, złość, szok i wiele innych. Nie zdarzyło się nigdy bym nie uroniła choć jednej łzy, by oczy nie zaszły mi mgłą. Tak oczywiście było i tym razem. Nie da się zamknąć serca i czytać na zimno takich powieści. One i tak trafią przez najszczelniej zabarykadowane drzwi, roztopią najbardziej zamarznięte uczucia. Trafią prosto w serducho i poruszą wszystkie uczucia.

Akcja książki dzieje się na przestrzeni wielu lat. W tym czasie bohaterowie dorastają, starzeją się. Wszystko toczy się przy próbie rozwiązania tajemniczego zaginięcia Hanki. Wszystkie tropy prowadzą donikąd, a jak już coś świta i wydaje się być nadzieja, trafiają na mur, przeszkody nie do pokonania. Niestety władza również nie jest pomocna, wręcz wydawać się może, że robi wszystko, aby tropy były zatuszowane, a zagadka nigdy nie została rozwiązana. Tak naprawdę trudno zgadnąć, kto za tym stoi. Można podejrzewać praktycznie wszystkich. Autorka świetnie sobie poradziła zacierając ślady, które mogłyby poprowadzić myśli czytelnika tak by mógł ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Mnie się nie udało pójść dobrym tropem, co oczywiście uznaję za plus dla książki. Były momenty, że trochę się denerwowałam, iż tak długo to wszystko trwa, nawet myślałam, że to już przesada rozciągać na tyle lat całą akcję i męczyć czytelnika takimi "szczegółami". Ale to po prostu wynikało z mojej niecierpliwości i chęci poznania prawdy.

Sami bohaterowie byli bardzo różni, a każdy z nich coś ciekawego swą postacią wniósł do powieści. Przyznam szczerze, że nie polubiłam jakoś tak bardzo któregoś z nich. Julia i Hanna momentami mnie irytowały, lecz naprawdę im kibicowałam z całego serca, aby rodzinna tajemnica nareszcie ujrzała światło dzienne. Do pozostałych bohaterów trzymałam dystans, ponieważ każdego z nich podejrzewałam po trochu o najgorsze. Teraz mi się przypomniało, że jednak była jedna osoba, którą naprawdę polubiłam i była nią ciocia Julii. Cały czas była poza listą osób, o których myślałam, że mogą być powiązane z niektórymi sprawami.

Podsumowując, książka jest naprawdę ciekawa. Moim zdaniem świetny pomysł na fabułę i od samego początku do samego końca dobrze poprowadzony. Jestem bardzo zadowolona, że książkę przeczytałam i z wielką przyjemnością odkładam ją na półkę, do mojej domowej biblioteczki.

 

biblioteczkamoni.blogspot.co.uk

POLECANA RECENZJA

Recenzja książki List z powstania

LIST Z POWSTANIA

Anna Klejzerowicz to pisarka, której największą popularność przyniosły dwie ostatnie książki, świetna Czarownica i nie ustępująca jej w niczym Córka czarownicy. Jej najnowszą powieść, List z powstania, wydawnictwo reklamuje słowami: Przeszłość jest jak cień. Prawda nie pozwala spokojnie spać. I rzeczywiście, w t... więcej

Zobacz opinie o książce List z powstania

Kup książkę List z powstania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Sąd ostateczny
Anna Klejzerowicz0
Okładka ksiązki - Sąd ostateczny

Dziennikarz, były policjant, Emil Żądło spotyka przypadkiem dawno niewidzianą znajomą z narzeczonym. Następnego dnia dowiaduje się, że oboje padli ofiarami...

Ogród świateł
Anna Klejzerowicz0
Okładka ksiązki - Ogród świateł

Upalne lato, turystyczne miasteczko, zawikłane intrygi i przestępczość zorganizowana. W niedużym turystycznym miasteczku dochodzi do brutalnego morderstwa:...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Komnata głodu i chłodu
Magda Chruścińska
Komnata głodu i chłodu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy